Aktualności

Ostrołęckie obchody 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Data publikacji 04.05.2023

Insp. Mirosław Olszewski Komendant Miejski Policji w Ostrołęce, poczet sztandarowy i policjanci reprezentowali ostrołęcką Policję podczas Miejskich obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja w Ostrołęce.

Komendant Miejski Policji w Ostrołęce insp. Mirosław Olszewski, któremu towarzyszył poczet sztandarowy wziął udział w miejskich obchodach uczczenia 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Konstytucja została uchwalona przez Sejm Wielki w 1791 roku. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie (po amerykańskiej) uchwalona ustawa zasadnicza.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów, m.in. przez przedstawicieli służb mundurowych pod Pomnikiem-Mogiłą Czwartaków Poległych w Bitwie 26 maja 1831 r.

Następnie o godzinie 10 została odprawiona Msza Święta w Kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce, w której wzięli udział mieszkańcy naszego miasta, poczty sztandarowe, przedstawiciele organizacji kombatanckich, służby mundurowe, stowarzyszenia i inni zaproszeni goście. Po nabożeństwie nastąpiło złożenie kwiatów pod Pomnikiem św. Jana Pawła II.

Pierwsza w Europie i druga na świecie – Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Choć obowiązywała w sumie przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej i powodem do dumy dla Polaków
3 maja 1791 roku Sejm Wielki, zwołany w październiku 1788 roku, uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą - po amerykańskiej- na świecie. Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm.  Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. W 1792 roku rozpoczęła się bowiem wojna polsko-rosyjska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa. Święto 3 Maja zostało przywrócone  w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL. Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków. 

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

 

Powrót na górę strony