DOMOWY AGRESOR OSADZONY W POLICYJNYM ARESZCIE - SKUTECZNIE POMAGAMY OFIAROM PRZEMOCY DOMOWEJ
Kolejny agresor przekonał się, że nie ma przyzwolenia na stosowanie przemocy domowej. Mężczyzna wszczął awanturę domową w trakcie której używał wobec żony przemocy, a także groził jej pozbawieniem życia. Policjanci w trosce o bezpieczeństwo członków jego rodziny odizolowali 60-latka osadzając go w policyjnym areszcie. Mężczyzna usłyszał już zarzut, ponadto zastosowano wobec niego natychmiastowy nakaz opuszczenia lokalu mieszkalnego oraz zakaz zbliżania do pokrzywdzonych. Świadków takich sytuacji prosimy o odpowiednią reakcję, jeden telefon jest w stanie czasami przerwać dramat, który trwa w danej rodzinie od wielu lat.
W miniony weekend do dyżurnego ostrołęckiej komendy wpłynęło zgłoszenie dotyczące interwencji domowej. Osoba zgłaszająca podała, że mieszkaniec naszego powiatu wszczął awanturę domową w trakcie której ją szarpał, popychał, a także groził jej pobawieniem życia.
Już po kilku minutach na miejscu byli policjanci, oprócz kobiety w domu znajdował się jej mąż. Mężczyzna był agresywny i czuć było od niego alkohol. W trosce o bezpieczeństw członków rodziny policjanci podjęli decyzję o osadzeniu 60-latka w policyjnym areszcie, dziś wykonwane z nim były dalsze czynności procesowe.
Zebrany przez policjantów i prokuratorów materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mężczyźnie zarzutu dotyczącego znęcania się nad rodziną. Ponadto agresor musi opuścić dom, ponieważ zastosowano wobec niego nakaz opuszczenia lokalu oraz zakaz zbliżania do pokrzywdzonych.
Policja Ostrołęka: Osoby, które złudnie sądzą, że można rozwiązywać problemy rodzinne przy pomocy „pieści” powinni pamiętać o tym, że nie unikną odpowiedzialności. Przypominamy również, że wobec osób stosujących przemoc domową zawsze będziemy działać zdecydowanie.
Apelujemy do świadków tego rodzaju awantur o odpowiednią reakcję. Nasza odpowiedzialna postawa pozwoli na przerwanie jednym telefonem dramatu, który czasami w danej rodzinie trwa od wielu lat, ponieważ często ofiary takich przestępstw ze strachu, bądź wstydu nie są w stanie poprosić o pomoc. Dlatego nasza odpowiedzialna reakcja w tym zakresie jest tak ważna.
Przypominamy!
Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 30 listopada 2020 r., również policjanci mają możliwość wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Te nakazy lub zakazy będą mogły być wydane łącznie i będą natychmiast wykonalne.
Policjant ma prawo wydać nakaz lub zakaz:
- podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu;
- w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).
Osobie, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie przysługiwało prawo:
- zabrania ze sobą jedynie przedmiotów osobistego użytku i służących do świadczenia pracy oraz będących jej własnością zwierząt domowych;
- jednorazowa możliwość zabrania z mieszkania w późniejszym terminie mienia stanowiącego jej własność, w obecności policjanta i po uzgodnieniu terminu z osobą dotkniętą przemocą w rodzinie;
- złożenia zażalenia do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia wspólnie zajmowanego mieszkania w związku z wydaniem nakazu lub zakazu.
Osoba, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie dodatkowo zobowiązana:
- do wskazania Policji deklarowanego miejsca swego pobytu,
- w miarę możliwości numeru telefonu,
- informowania o każdorazowej zmianie w powyższym zakresie.
W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu policjanci są zobligowani do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy są one respektowane. Za niestosowanie się osoby do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu, kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.
Nakaz lub zakaz będą tracić moc po upływie 14 dni od wydania, chyba że w czasie ich obowiązywania sąd udzieli zabezpieczenia w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazanie zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Zobowiązania utracą również moc w przypadku, gdy osoba stosująca przemoc w rodzinie, wobec której wydano nakaz lub zakaz, zostanie zatrzymana w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, a następnie zastosowany zostanie wobec niej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania lub nakazania okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym.
kom. Tomasz Żerański