Aktualności

Czy wiesz jak bezpiecznie przewozić dziecko? Ostrołęcka policja przypomina najważniejsze zasady

Data publikacji 12.10.2023

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce przypominają o zasadach przewożenia dzieci w fotelikach. Jest to temat, który często rodzi wiele pytań i wątpliwości. Funkcjonariusze postanowili je rozwiać i wyjaśnić, w jaki sposób należy przewozić dzieci w samochodzie, aby było to zgodne z przepisami i przede wszystkim BEZPIECZNE.

Podczas codziennych patroli ostrołęccy policjanci kontrolują, w jaki sposób w pojazdach przewożone są dzieci. W trakcie kontroli drogowej pojazdu funkcjonariusze sprawdzają, czy dzieci podróżują w fotelikach i czy są prawidłowo zapięte pasami bezpieczeństwa.

Przypominamy dorosłym, że do ich obowiązku należy dbanie o bezpieczeństwo dzieci podczas każdej podróży pojazdem mechanicznym. Przepisy regulują dokładnie, kiedy dziecko powinno być przewożone w foteliku, a kiedy wystarczy przypiąć je pasami.

W związku z tym, że dla wielu osób kwestia przewożenia dzieci w samochodach budzi wiele pytań i wątpliwości wyjaśniamy, co mówią w tej kwestii obowiązujące przepisy. Warto się z nimi zapoznać:

- W przypadku samochodów osobowych o liczbie miejsc do 9 wraz z kierowcą, wyposażonych fabrycznie w pasy bezpieczeństwa, oraz samochodów ciężarowych wyposażonych fabrycznie w pasy bezpieczeństwa przewóz dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu jest dozwolony pod warunkiem zastosowania fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego.

- Zarówno foteliki, jak i inne urządzenia przytrzymujące, muszą posiadać znaki homologacyjne świadczące o spełnieniu warunków technicznych określonych w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ. Ponadto instalacja i stosowanie fotelika lub urządzenia przytrzymującego musi odbywać się zgodnie z wymaganiami określonymi przez producenta takiego urządzenia oraz producenta pojazdu w którym urządzenie jest montowane.

-Fotelik lub inne urządzenie przytrzymujące musi być odpowiednio dobrane do masy i wzrostu dziecka. W przypadku gdy fotelik jest zamontowany na przednim siedzeniu pojazdu, tyłem do kierunku jazdy należy pamiętać, że gdy przewozimy w nim dziecko poduszka powietrzna pasażera nie może być aktywna. Pojazdy wyposażone w poduszkę powietrzną pasażera posiadają wyłącznik tej poduszki odpowiednio oznakowany piktogramem

Dopuszcza się możliwość przewożenia dziecka bez użycia fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego wyłącznie w dwóch niżej opisanych przypadkach:

1. Jeżeli ze względu na wzrost i masę dziecka nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego to w takim przypadku zezwala się na przewożenie dziecka przytrzymywanego pasami bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu pojazdu. Warunkiem jest jednak wzrost dziecka – minimum 135 cm. Przepis ten dotyczy przewozu dzieci samochodami osobowymi o liczbie miejsc do 9 wraz z kierowcą, wyposażonymi fabrycznie w pasy bezpieczeństwa, oraz samochodami ciężarowymi wyposażonymi fabrycznie w pasy bezpieczeństwa.

2. W przypadku samochodów osobowych o liczbie miejsc do 9 wraz z kierowcą wyposażonych fabrycznie w pasy bezpieczeństwa, oraz samochodów ciężarowych o maksymalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t wyposażonych fabrycznie w pasy bezpieczeństwa zezwala się na przewożenie na tylnym siedzeniu pojazdu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa, jeśli dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach lub innych urządzeniach przytrzymujących, zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego.

Rodzaje samochodów, którymi dzieci mogą być przewożone poza fotelikami lub innymi urządzeniami przytrzymującymi:

  • taksówki,
  • specjalistyczne środki transportu sanitarnego,
  • pojazdy Policji, Straży Granicznej, Straży Miejskiej (lub gminnej),
  • autobusy.

Ponadto obowiązek stosowania fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego nie ma zastosowania kiedy dziecko posiada zaświadczenie lekarskie o ściśle określonym wzorze, o przeciwwskazaniu do przewożenia dziecka w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym.

Zapminając nasze skarby w foteliku pamiętajmy o tym, żeby pasy bezpieczeństwa ściśle przylegały do dziecka. Niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy pasy leko zwisają na barkach dziecka, w takim przypadku nie spełniają one swojej roli.

Zapinajmy nasze dzieci w foteliku ZAWSZE, bez względu, czy mamy do pokonania 100 kilometrów, czy 100 metrów. Nigdy nie wiemy, co może zdarzyć się na drodze.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony