Przeciwdziałanie uzależnieniom – akcja profilaktyczna ostrołęckiej Policji
Projekcja filmu „Najlepszy” oraz spotkanie ze specjalistami ds. uzależnień i pasjonatami sportu to kolejna akcja profilaktyczna Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce ukierunkowana na przeciwdziałanie alkoholizmowi i narkomanii, a jednocześnie promująca sport i zdrowy styl życia. W ramach tej akcji, prawie 500 uczniów z terenu naszego miasta miało możliwość obejrzenia ciekawego filmu i wysłuchania ważnych informacji odnoszących się do problematyki uzależnień.
W miniony piątek, w Ostrołęckim Centrum Kultury doszło do spotkania ostrołęckich policjantów oraz terapeutów uzależnień i pasjonatów sportu z uczniami szkół ponadpodstawowych z terenu miasta Ostrołęki. Odbyło się ono w ramach akcji profilaktycznej „Nie pozwól odlecieć marzeniom” ukierunkowanej na przeciwdziałanie alkoholizmowi i narkomanii. Swoją obecnością akcję zaszczycili: podinsp. Krzysztof Samul – Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Ostrołęce, Stanisław Kubeł – Starosta Ostrołęcki, Małgorzata Radzka – Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Ostrołęki, Agnieszka Dumała – Terapeuta Uzależnień z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrołęce, Klaudia Baczewska i Katarzyna Mrówka z Zarządu Stowarzyszenia „Biegam Bo Lubię” w Ostrołęce, Łukasz Gołaszewski - Wiceprezes Stowarzyszenia „LKS Kurpie na Luzie”.
Spotkanie rozpoczęły przemówienia podinsp. Krzysztofa Samula – Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Ostrołęce oraz Stanisława Kubła – Starosty Ostrołęckiego, którzy wskazali, jak ważna jest właściwa komunikacja z młodymi ludźmi w aspekcie przeciwdziałania uzależnieniom od alkoholu i narkotyków. Podkreślili, jak ważny jest sport i zdrowy styl życia – bez używek, jak również tego typu akcje łączące młodzież oraz różnego rodzaju instytucje i podmioty w kreowaniu szeroko pojętego bezpieczeństwa.
Następnie głos zabrali pasjonaci sportu: Klaudia Baczewska i Łukasz Gołaszewski, którzy przedstawili sport, jako sposób na zdrowe i aktywne spędzanie wolnego czasu. Zachęcali przy tym do aktywności fizycznej i przestrzegali przed zgubnymi skutkami sięgania po alkohol i narkotyki.
Pani Agnieszka Dumała – terapeuta uzależnień przybliżyła uczestnikom tego spotkania problematykę uzależnień, proces „wyjścia” z nałogu i trudności z tym związane.
Funkcjonariuszka Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce omówiła w dalszej części spotkania działania podejmowane przez ostrołęcką Policję na rzecz przeciwdziałania uzależnieniom od alkoholu, narkotyków i dopalaczy.
Niezwykle ważnym punktem spotkania była projekcja filmu „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Film przedstawia historię Jerzego Górskiego, który jako młody chłopak popadł w nałóg narkotykowy, co doprowadziło go na skraj życia i śmierci. Stracił on przez nałóg wielu przyjaciół, dziewczynę i niemalże straciłby córkę. Jego wybawieniem okazał się sport – bieganie, pływanie i kolarstwo. Mimo wielu przeciwności losu i uzależnienia postanowił on wziąć udział w największych zawodach triatlonowych na świecie – „IRON MAN” organizowanych w Stanach Zjednoczonych.
Historia Jerzego Górskiego pokazuje, jak ciężkie jest życie z uzależnieniem oraz jak mało osób z niego wychodzi. Udaje się to nielicznym jednostkom, których życie jest ścieżką przetrwania.
Film „Najlepszy” pokazuje, co narkotyki potrafią zrobić z człowiekiem, jego psychiką – jak niszczą życie. Jest on przestrogą i jednocześnie motywacją dla osób walczących z własnymi słabościami.
Obserwując reakcję uczestników po obejrzeniu filmu „Najlepszy” można śmiało stwierdzić, że uczestnicy tego seansu byli pod jego ogromnym wrażeniem.
Wspomniana akcja profilaktyczna nie mogłaby się odbyć bez ogromnego wsparcia i zaangażowania Prezydenta Miasta Ostrołęki oraz kierownictwa i pracowników Ostrołęckiego Centrum Kultury, za które serdecznie dziękujemy.
________________________________
asp. szt. Krzysztof Kolator
Komenda Miejska Policji w Ostrołęce