Aktualności

Ostrołęccy policjanci kontynuują kampanię „Energetyki to nie energia” - rodzicu porozmawiaj o niej ze swoim dzieckiem

Data publikacji 19.01.2024

W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce prowadzą kampanię „Energetyki to nie energia” skierowanej do dzieci, młodzieży, a także osób dorosłych. Kampania ma na celu uświadomienie wskazanej grupie osób na temat wprowadzonych przepisów na temat zakazu sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18 roku życia.

1 stycznia 2024 r. wszedł w życie zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do 18 roku życia. "Energetyk" (ang. energy drink), to napój, w którego składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie. Nowe przepisy zakazują ich sprzedaży na terenie szkół czy innych jednostek oświatowych, a także w automatach.

W związku z powyższym ostrołęccy policjanci z Wydziału Prewencji przygotowali akcje profilaktyczną ENERGETYKI TO NIE ENERGIA”, która rozpoczęła się 15 stycznia bieżącego roku. W jej ramach ostrołęccy profilaktycy i dzielnicowi spotykają się w szkołach z dziećmi i młodzieżą. Wszystko po to, aby uświadomić ich na temat nowych przepisów w tym zakresie, a także negatywnych skutków spożywania tego rodzaju „napojów”. Podobne spotkania są przeprowadzane ze sprzedawcami i właścicielami sklepów sprzedających napoje energetyczne. Plakaty dotyczące tej tematyki są zamieszczane także w sklepach i placówkach oświatowych.

Mundurowi będą także kontrolować, czy sklepu przestrzegają prawa w tym zakresie. W przypadku nie stwierdzenia naruszeń otrzymają placówki handlowe specjane nakleiki "sklep przyjazny dzieciom".

Ostrołęcka Policja przypomina:

Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw, opublikowana 28 sierpnia, wprowadza zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny (czyli energetyków lub napojów energetycznych) osobom poniżej 18. roku życia. tego typu napoje nie mogą być sprzedawane na terenie szkół i innych placówek oświatowych (np. przedszkolach, placówkach wychowawczych, bibliotekach pedagogicznych) i w automatach vendingowych.

Dodatkowo ustawa nakłada na producentów lub importerów napoju z dodatkiem kofeiny lub tauryny obowiązek oznaczenia opakowania jednostkowego wyrobu widoczną, czytelną oraz umieszczoną w sposób nieusuwalny i trwały informacją o treści „Napój energetyzujący” lub „Napój energetyczny”.

Kary:

  • Sklep lub inny podmiot sprzedający napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny osobom poniżej 18. roku życia, na terenie szkół, jednostek systemu oświaty oraz w automatach będzie podlegał karze grzywny do 2 tys. zł. Tej samej karze podlega kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie tego wykroczenia.

W przypadku wątpliwości co do pełnoletności kupującego, sprzedawca może żądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek klienta.

  • Osoby produkujące lub importujące napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny, w opakowaniach jednostkowych niespełniających wymogów wskazanych w ustawie, podlegają grzywnie do 200 000 zł albo karze ograniczenia wolności, albo obu tym karom łącznie.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

 

 

 

Powrót na górę strony