Aktualności

POLICJANCI Z OSTROŁĘKI GRAJĄ Z WOŚP – PORADY DLA WOLONTARIUSZY

Data publikacji 27.01.2024

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce wspierają tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku gra na płuca po pandemii. Dziś mundurowi wzięli udział w 32 Finale WOŚP w Czerwinie, gdzie oprócz działań profilaktycznych uczyli udzielania pierwszej pomocy, do nauki wykorzystali fantomy. Do zobaczenia jutro na finale w Ostrołęce. Apelujemy do wszystkich wolontariuszy, oraz osób włączających się w zbiórki na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zwracajcie się o pomoc do Policji, jeżeli będziecie tego potrzebowali.

Podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na ulicach Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego będzie można spotkać wolontariuszy z kolorowymi puszkami, do których zbierane są środki na pomoc potrzebującym. Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy gra na płuca po pandemii. Ostrołęccy policjanci, jak co roku będą czuwać nad bezpieczeństwem uczestników.

Ponadto mundurowi przeprowadzili szkolenie dla wolontariuszy z zasad bezpieczeństwa podczas kwestowania.

Natomiast już dziś policjanci wzięli udział w Finale WOŚP, który miał miejsce dziś w Czerwinie. Policjanci w jego ramach przeprowadzili pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej oraz pokazali na fantomach, w jaki sposób prawidłowo udzielać pierwszej pomocy. Po zajęciach teoretycznych przeszedł czas na praktykę, podczas której mieszkańcy z entuzjazmem uczyli się zasad udzielania pierwszej pomocy.

Mundurowi omówili również zasady używania defibrylatora, który prawidłowo użyty może uratować to co najcenniejsze, czyli ŻYCIE.

Funkcjonariusze na przygotowanym stoisku profilaktycznym rozmawiali z uczestnikami 32 Finału WOŚP w Czerwinie na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa w domu, szkole, oraz interencie, promowali również służbę w Policji przedstawiając kolejne etapy naboru.

Ostrołęccy policjanci oczywiście będą wspierać także 32 Finał WOŚP w Ostrołęce - zapraszamy do naszego stoiska - czekają niespodzianki!

 

Porady dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

  • Każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;
  • Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;
  • Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu;
  • Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.

Nieodzownym atrybutem wolontariuszy są wszystkim doskonale znane „serduszkowe” naklejki. Jeśli będą mieli Państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, prosimy mieszkańców o kontakt z Policją lub strażą miejską/gminną.

Prosimy również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.

Porady dla wolontariuszy

Prowadźcie zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach:

  • centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony;
  • głównych ciągach komunikacyjnych;
  • miejscach dobrze oświetlonych;
  • miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych;
  • miejscach objętych monitoringiem kamer itp.

Nie prowadźcie zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach, które na Waszym osiedlu uznawane są za niebezpieczne.

Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej!!! Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe opiekę osób dorosłych.

Szczególnie ważne jest, abyście wracając do Waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy Waszych znajomych, bliskich.

Jeżeli będziecie tego potrzebowali zwracajcie się o pomoc do Policji lub straży miejskich/gminnych. Możecie im bezpośrednio zgłaszać swoje uwagi na temat Waszego bezpieczeństwa podczas prowadzenia zbiórki pieniędzy. Czasami możecie zostać zapytani przez policjantów o to, jak przebiega Wasza kwesta. Nie obawiajcie się, to z troski o Wasze bezpieczeństwo.

Pamiętajmy, aby będąc świadkiem niepokojących sytuacji, jak najszybciej powiadomić obecne na miejscu służby lub zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Wszystkim wolontariuszom życzymy pełnych puszek, życzliwości przechodniów i bezpiecznego powrotu do swoich sztabów WOŚP!

 

kom. Tomasz Żerański

Komenda Miejska Policji w Ostrołęce

Powrót na górę strony