Aktualności

Spotkanie dzielnicowego z seniorami

Data publikacji 05.08.2021

Dzielnicowy z Posterunku Policji w Świerczach dbając o bezpieczeństwo najstarszych mieszkańców gminy, cyklicznie organizuje spotkania z seniorami aby rozmawiać o ich bezpieczeństwie, ostrzegać i udzielać cennych wskazówek jak zachowywać się w kontaktach z nieznajomymi, podejrzanymi osobami.

Seniorzy łatwo mogą stać się ofiarami oszustów i naciągaczy. Osoby starsze, samotne i schorowane, często narażane są na działania ze strony przestępców. Padają ofiarami oszustw, wyłudzeń, kradzieży. Dlatego, aby ograniczyć liczbę tego typu zdarzeń i zwiększyć bezpieczeństwo tych osób  dzielnicowy cyklicznie organizuje spotkania z seniorami z terenu gminy.

Jedno z takich spotkań odbyło się w domu seniora w Świerczach. Podczas spotkania dzielnicowy poinformował o działaniach pn. „ Mazowiecka Policja Ostrzega”, przestrzegał przed oszustami działającymi metodą "na wnuczka" i "na policjanta" a także informował o nieuczciwych praktykach na pokazach połączonych ze sprzedażą sprzętu. Dzielnicowy udzielał wskazówek jak reagować w niebezpiecznych sytuacjach oraz jak zachować się z kontaktach z nieznajomymi, podejrzanymi osobami.

Jednym z tematów prelekcji były również nieuczciwe sposoby stosowane podczas proponowanych telefonicznie, umów na usługi np. związane z dostawą prądu czy też gazu. Bardzo często zawierane w ten sposób umowy przez seniorów powodują dotkliwe dla nich, starty finansowe. Policjant mocno podkreślał aby seniorzy w takich sytuacjach byli asertywni i rozważni. Seniorzy podczas spotkania zapoznali się z aplikacją ,, Moja Komenda” oraz poznali szczegóły dotyczące funkcjonowania oraz korzystania z mobilnego narzędzia jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

W trakcie spotkania, każdy z uczestników mógł zadawać pytania, wyrazić swoją opinię, podzielić się własnymi spostrzeżeniami czy sugestiami odnośnie omawianych kwestii, a także osobistego poczucia bezpieczeństwa. Każdy z uczestników spotkania otrzymał ulotki edukacyjno informacyjne.

sierż. Renata Soból, KPP w Pułtusku

 

Powrót na górę strony