Aktualności

Seniorze bądź ostrożny – kolejne oszustwa „na policjanta”

Data publikacji 17.09.2024

Apelujemy o szczególną ostrożność. Oszuści wyłudzający pieniądze od seniorów znów są aktywni w naszym mieście. Podszywają się za policjantów i chcą, aby przekazać im pieniądze. Pamiętajmy, policjanci nigdy nie zażądają od nas przekazania gotówki w żaden sposób, nie angażują nas w swoje realizacje, nie dopytują o stan konta i nie wymagają robienia żadnych przelewów. Koniecznie uświadamiajmy o tym naszych bliskich, szczególnie tych starszych i mieszkających samotnie.

W ostatnich dniach otrzymaliśmy kilka zgłoszeń dotyczących oszustw metodą „na policjanta”. Seniorzy z naszego miasta stracili w sumie około 170 tysięcy złotych, przekazując oszustom swoje oszczędności.

M.in. do 83-letniej mieszkanki Radomia zadzwonił mężczyzna, który podał się za funkcjonariusza policji. Oświadczył, że potrzebuje pomocy w celu zatrzymania sprawców, którzy podrabiają pieniądze i polecił seniorce, aby wypłaciła pieniądze z placówki bankowej w której posiada oszczędności. Kobieta postępując zgodnie z instrukcjami oszusta poszła do banku i wypłaciła pieniądze, które następnie w swoim mieszkaniu przekazała obcemu mężczyźnie.

Podobny telefon otrzymała 69-letnia kobieta. W tym przypadku oszust wprowadził ją w błąd co do rzekomych operacji na jej rachunku bankowym i polecił wypłacić pieniądze z banku. Mieszkanka Radomia wypłaciła gotówkę i przekazała ją fałszywemu policjantowi w pobliskim sklepie.

Natomiast do 86-letniego mieszkańca Radomia zadzwonił oszust podający się za policjanta. Przekazał, że jej wnuczek spowodował poważny wypadek drogowy i aby mu pomóc trzeba wpłacić wysoką kaucję. Senior w miejscu zamieszkania przekazał oszustom pieniądze oraz biżuterię.

Pamiętajmy, że w przypadku osób, które telefonicznie podają się za policjantów bądź  członków rodziny lub proszą o przekazanie danych osobowych, bankowych lub  pieniędzy przez osoby pośredniczące, należy każdorazowo najpierw weryfikować uzyskane przez telefon informacje. Do kontaktu należy wykorzystywać wyłącznie znane nam  numery telefonów, a nie numery podane przez osobę dzwoniącą. W sytuacjach budzących wątpliwość i uzasadniających podejrzenie oszustwa należy natychmiast powiadomić najbliższą jednostkę Policji lub dzwonić na numer alarmowy 112.

Apelujemy przede wszystkim do osób młodych, aby informować naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Aby nie stać się ofiarą oszustwa należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji. Zadzwońmy do niego i dowiedzmy się, czy faktycznie potrzebuje naszej pomocy. Nigdy nie udzielajmy przez telefon informacji, jaką ilość pieniędzy posiadamy w domu lub na koncie bankowym. Nie ulegajmy presji, jaką wywiera telefoniczny rozmówca i poinformujmy Policję. Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

 

Pamiętaj!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach
  • Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

 

Autor: Justyna Jaśkiewicz

Powrót na górę strony