Stanowisko Policji w sprawie materiału prasowego
Wczoraj w programie telewizyjnym ukazał się materiał dotyczący sytuacji panującej na jednym z radomskich osiedli. Przedstawiona została policyjna statystyka, jednak przekazane informacje były nierzetelne i sugerujące jakoby w tym rejonie dochodziło do wielu szczególnie niebezpiecznych zdarzeń. Dane dotyczyły lat 2020 – 2023 i nie wskazują na szczególne zagrożenie w tym rejonie.
We wtorek (1.10) w programie telewizyjnym ukazał się materiał dotyczący przestępczości w rejonie 4 ulic Radomia (Struga, Zbrowskiego, Wodna, Filtrowa). Przedstawione zostały m.in. rozmowy z mieszkańcami tych ulic i poruszona została kwestia bezpieczeństwa.
W materiale przedstawiane zostały policyjne dane statystyczne, jednak nie wskazano, że dotyczą one trzech lat od 25.10 2020 roku do 25.10.2023 roku.
Jedna z mieszkanek stwierdziła, że „…W ostatnim czasie, wskazują statystyki policyjne, doszło do 5 gwałtów…”. Dane te nie dotyczą ostatnich miesięcy, a właśnie 3 lat. W tym roku w rejonie tym nie doszło do tego typu przestępstwa. Zgłoszone w tym czasie interwencje w rejonie tych 4 ulic dotyczyły zakłócania ciszy nocnej (118 zgłoszeń), spożywania alkoholu (60 zgłoszeń), czy awantur domowych (98 zgłoszeń). Ilość i rodzaj zgłaszanych interwencji nie odbiega od ilości i rodzaju zdarzeń, wobec których interweniujemy w całym mieście. Ponadto usytuowanie ulic w centrum miasta, gdzie odbywa się nasilony ruch komunikacji miejskiej, a w bardzo bliskiej odległości znajduje się stadion oraz hala, gdzie odbywają się imprezy o charakterze rozrywkowo – sportowym, może generować to zwiększoną ilość zgłoszeń dotyczących zakłócenia ładu i porządku publicznego. Między innymi z tego powodu rejon tych ulic, jak i podobnych w centrum miasta, jest pod stałym nadzorem policyjnych patroli, również nieumundurowanych, które każdego dnia kierowane są w rejon ulicy Filtrowej i Struga
Niestety nieprecyzyjne przedstawienie statystyk dotyczących przestępczości może wywołać mylne wrażenie dotyczące skali zagrożeń, a tym samym wpłynąć na zmniejszone poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Radomia, a zwłaszcza osiedla, którego dotyczył reportaż. Wypowiedzi osób w reportażu dotyczyły głównie planów przebudowy i zmodernizowania osiedla, a podanie nieprecyzyjnych statystyk dotyczących przestępczości, a tym samym nakreślenie nieprawdziwej sytuacji dotyczącej bezpieczeństwa w tym rejonie jest krzywdzące dla policjantów i innych służb, które dokładają wiele starań, aby na przestrzeni lat centrum miasta stało się przyjazne i bezpieczne dla mieszkańców.
KMP Radom