Bezpieczeństwo w rejonie przejazdów kolejowych
Policjanci cyklicznie prowadzą działania mające zwrócić uwagę na bezpieczeństwo uczestników ruchu na przejazdach kolejowych. Wypadki na przejazdach kolejowych zwykle charakteryzują się tragicznymi skutkami, dlatego bezpieczeństwo na przejazdach pozostaje pod nadzorem policji oraz innych właściwych służb.
Przejazdy kolejowe to miejsca, gdzie należy zachować szczególną ostrożność. Zdarzenia drogowe z udziałem rozpędzonych pociągów, z uwagi na ich prędkość oraz masę, często są tragiczne w skutkach.
Policjanci cyklicznie prowadzą działania, których celem jest podniesienie świadomości uczestników ruchu drogowego na temat zagrożeń związanych z nieprawidłowymi zachowaniami kierujących i pieszych podczas przekraczania przejazdów kolejowych. Należy pamiętać, że na drodze dojazdowej do każdego z tych miejsc ustawione są znaki drogowe, które ostrzegają uczestników ruchu o przejeździe.
Najczęstszymi błędami kierujących prowadzącymi do tragedii na torach jest przejeżdżanie torowiska przy zamykających się rogatkach, omijanie półrogatek, niestosowanie się do czerwonego światła sygnalizacyjnego oraz ignorowanie znaku STOP. Przypominamy, że jeśli przed przejazdem jest ustawiony znak STOP to należy bezwzględnie zatrzymać pojazd niezależnie od tego, czy zbliża się pociąg czy nie. Dopiero po upewnieniu się, że przejazd jest wolny, można rozpocząć jazdę.
Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd. Nie lekceważmy znaków i sygnałów. Bezpieczny przejazd zależy głównie od nas.
Autor: Justyna Jaśkiewicz