Odpowiedzialność i konsekwencje prawne nieletnich
Odpowiedzialność prawna nieletnich jako sprawców czynów karalnych, przejawy demoralizacji, stalking - to niektóre z tematów poruszonych podczas pogadanki profilaktycznej, którą przeprowadzili policjanci z Posterunku Policji w Wierzbicy wspólnie z profilaktykami z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.
Wczoraj (3.12) w Szkole Podstawowej w Wierzbicy w związku z pojawiającym się coraz częściej w szkołach na terenie całego kraju problemem stalkingu, na prośbę dyrekcji i nauczycieli, funkcjonariusze przybliżyli tę tematykę uczniom. Mundurowi wyjaśnili pojęcie stalkingu oraz omówili jego formy i konsekwencje prawne, jakie grożą za uporczywe nękanie innej osoby oraz naruszenie jej prywatności. Uświadomili uczniów, że nękanie rówieśników, publikowanie i rozsyłanie ośmieszających informacji, zdjęć, filmów, podszywanie się pod inną osobę, czy też obraźliwe komentowanie wpisów niesie za sobą poważne konsekwencje. Przekazali także podstawowe informacje dotyczące odpowiedzialności karnej nieletnich oraz przejawów demoralizacji. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi pojęciami: nieletni, małoletni, czyn karalny czy też demoralizacja oraz dowiedzieli się, jakie są konsekwencje prawne popełnienia takich czynów i jakimi środkami oddziaływania wychowawczego dysponuje sąd rodzinny. Wizyta w szkole była także okazją do poruszenia problematyki narkotyków, dopalaczy i środków odurzających, a wszystko po to, by uświadomić młodzież, jakie zagrożenia pojawiają się wokół nich. Funkcjonariusze omówili także konsekwencje prawne wynikające z kontaktu z substancjami psychoaktywnymi, w tym także kary za ich posiadanie, udostępnianie czy też handel.
Wszystko to miało to na celu zwiększenie świadomości młodego pokolenia w kwestii zagrożeń internetowych i konsekwencji prawnych.
Autor: sierż. Marta Wziątek/ WP KMP Radom