Za znęcanie się nad rodzicami dwie osoby trafiły do aresztu. Nie ma zgody na przemoc – służby podejmują działania wobec sprawców przestępstw
Tylko w ostatnich dniach radomscy policjanci zatrzymali dwie osoby w sprawie znęcania się psychicznego i fizycznego nad członkami rodziny. Decyzją sądu oboje najbliższe miesiące spędzą w areszcie. Za przestępstwo to grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Apelujemy, aby osoby dotknięte przemocą nie wstydziły się mówić o swojej sytuacji. Żadna sytuacja nie tłumaczy zachowania sprawcy przemocy.
Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Aby przemoc się nie powtórzyła wobec sprawcy należy podjąć natychmiastowe i stanowcze działania. Każda osoba doświadczająca przemocy domowej może liczyć na wszczęcie czynności w związku z popełnionym przestępstwem oraz wdrożeniem procedury przeciwdziałania przemocy domowej czyli "Niebieskiej Karta". Policjanci korzystają również z uprawnień jakie daje im ustawa antyprzemocowa i wydają nakazy natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakazy zbliżania się do mieszkania wobec sprawców przemocy.
Od początku roku do końca listopada 2024 policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu wszczęli ponad 900 Niebieskich Kart i zastosowali blisko 200 środków prewencyjnych.
Zgodnie z Art. 207 Kodeksu Karnego:
§ 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1-2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15.
W związku z tym przestępstwem w tym roku policjanci zatrzymali do wyjaśnienia blisko 300 osób. Tylko w ostatnich dniach dwie z nich trafiły do aresztu.
Pierwsze zdarzenie dotyczy gminy Przytyk. Miejscowi policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące mężczyzny, który znęcał się nad swoją matką. Okazało się, że 47-latek nadużywa alkoholu, wszczyna awantury, podczas których szarpie i wyzywa starszą kobietę, grozi jej i wygania z domu. Interweniowali mundurowi i zatrzymali sprawcę przestępstwa. Następnie został on doprowadzony do prokuratury. Zgromadzony przez śledczych materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutów i zastosowanie najdotkliwszego ze środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania na czas 2 miesięcy.
Natomiast kolejna sytuacja miała miejsce w Radomiu. W związku ze znęcaniem się psychicznym i fizycznym policjanci zatrzymali 40-letnią kobietę, która stosowała przemoc wobec jej 75-letniej matki. Sprawczyni pod wpływem alkoholu wszczynała awantury, m.in. ubliżała i groziła starszej kobiecie. W przeszłości była już karana na podobne przestępstwa. Została doprowadzono do prokuratury i usłyszała zarzut. Prokurator wnioskował o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania i najbliższe 3 miesiące 40-latka spędzi w areszcie.
Przypominamy, że w sytuacjach, gdzie życie i zdrowie jest zagrożone, bardzo ważne jest, aby ofiary nie bały się szukać wsparcia. Jest wiele instytucji, w tym Policja, które zawsze służą pomocą. Podejmowane przez te służby wielokierunkowe działania mogą zapobiec przemocy domowej, a osoby doświadczające przemocy na pewno nie pozostaną z tym problemem same. Apelujemy, aby osoby dotknięte przemocą nie wstydziły się mówić o swojej sytuacji. Żadna sytuacja nie tłumaczy zachowania sprawcy przemocy.
Jeśli doznajesz przemocy domowej lub jesteś jej świadkiem skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji.
Autor: Justyna Jaśkiewicz