Policjanci pomagali gasić pożar traw blisko zabudowań
Mundurowi z radomskiej drogówki pomagali gasić pożar traw blisko zabudowań. Przypominamy, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale przede wszystkim niesie za sobą odpowiedzialność karną.
Policjanci z radomskiej drogówki w ostatnich dniach podczas pełnienia służby zauważyli w Małęczynie pożar traw, który ze względu na silny wiatr szybko się rozprzestrzeniał. Zaniepokoiło to mundurowych tym bardziej, że w pobliżu były zabudowania. Funkcjonariusze natychmiast zareagowali i przystąpili do gaszenia ognia. Powiadomili o sytuacji dyżurnego radomskiej jednostki i wezwano na miejsce straż pożarną. Dzięki szybkiemu działaniu pożar nie rozprzestrzenił się na większą powierzchnię.
Dość często podczas prac polowych i porządków dochodzi do pożarów związanych z wypalaniem traw lub nieużytków rolnych. Nigdy nie możemy mieć pewności, że będziemy w stanie opanować ogień. Wystarczy chwila nieuwagi, silniejszy podmuch wiatru, czy ukształtowanie terenu i może dojść do tragedii.
Przypominamy, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale przede wszystkim niesie za sobą odpowiedzialność karną.
Kodeks wykroczeń:
art. 82 § 1 Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia się działania ratowniczego lub ewakuacji (...)podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany
art. 82 § 3 Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.
art. 82 § 4 Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.
art. 82 § 5 Kto w inny sposób nieostrożnie obchodzi się z ogniem, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.
Kodeks karny:
Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar lub stworzy bezpośrednie niebezpieczeństwo wtedy ten czyn traktowany jest jako przestępstwo.
Zgodnie z art. 163 § 1 Kodeksu Karnego kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru. Osoba taka podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Zgodnie z art. 164 § 1 Kodeksu Karnego kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Autor: Justyna Jaśkiewicz
Film Policjanci pomagali gasić pożar traw blisko zabudowań
Pobierz plik Policjanci pomagali gasić pożar traw blisko zabudowań (format mp4 - rozmiar 8.86 MB)