Aktualności

Nowe urządzenie do badania stanu trzeźwości

Data publikacji 25.02.2025

Alkomat zakupiony ze środków samorządu województwa mazowieckiego trafił do radomskich policjantów. Wykorzystywany będzie w codziennej służbie przez policjantów z drogówki, którzy każdego dnia przeprowadzają wiele kontroli stanu trzeźwości. Tylko od początku tego roku mundurowi z drogówki przeprowadzili blisko 22 000 badań trzeźwości uczestników ruchu drogowego.

Radni województwa mazowieckiego zdecydowali o przekazaniu środków na zakup sprzętu dla mazowieckich policjantów. Wśród zakupionego sprzętu znalazły się między innymi alkomaty, które trafiły do komend miejskich i powiatowych na terenie Mazowsza. Jeden z nich wykorzystywany będzie w codziennej służbie przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu, którzy każdego dnia przeprowadzają wiele kontroli stanu trzeźwości.

Nowy sprzęt na wyposażeniu mundurowych to Alkometr A2. 0/04  - urządzenie do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu metodą spektrometrii w podczerwieni. Jest używany głównie jako urządzenie stacjonarne ale spakowany w przenośną skrzynkę znajduje zastosowanie również jako urządzenie przenośne.

Radomscy funkcjonariusze stale egzekwują przepisy związane z trzeźwością kierowców. Policjanci prowadzą wzmożone kontrole drogowe, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, jak również każdego dnia sprawdzają trzeźwość kierowców, aby eliminować nieodpowiedzialnych, których zachowanie może doprowadzić do tragedii.

Od 1 stycznia do 24 lutego 2025 roku policjanci z drogówki przeprowadzili blisko 22 000 badań stanu trzeźwości. Zatrzymali 60 kierowców, którzy kierowali pod wpływem alkoholu (art. 178 KK) oraz 28 kierowców, którzy kierowali po użyciu alkoholu (art. 87 KW).

Natomiast w 2024 roku takich kontroli przeprowadzili 135 505. Zatrzymali 367 kierowców, którzy kierowali pod wpływem alkoholu (art. 178 KK) oraz 204 kierowców, którzy kierowali po użyciu alkoholu (art. 87 KW).

Policyjne kontrole trzeźwości mają za zadanie wyeliminowanie nietrzeźwych, ale również uświadomienie kierowców o konsekwencjach związanych z nieodpowiedzialną jazdą.

Wszystkim kierującym przypominamy, że jadąc na podwójnym gazie ryzykują nie tylko utratą prawa jazdy oraz odpowiedzialnością karną, ale także zdrowiem i życiem innych uczestników ruchu drogowego. Przypominamy, ze kierowanie autem pod wpływem alkoholu jest przestępstwem, za które grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności,  grzywna, a także zakaz kierowania pojazdami.

Autor: Justyna Jaśkiewicz

Powrót na górę strony