Aktualności

Seminarium „Senior a cyberbezpieczeństwo”

Policjanci zorganizowali seminarium „Senior a cyberbezpieczeństwo”. Spotkanie to zorganizowano w ramach projektu dofinansowanego przez Narodowy Bank Polski. Seniorzy mieli możliwość zapoznać się z zagrożeniami, na jakie są narażeni, m.in. związane z korzystaniem z nowoczesnych technologii w codziennym życiu.

Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu jest realizatorem działań w projekcie „Seniorzy a cyberbezpieczeństwo” dofinansowanym przez Narodowy Bank Polski. W ramach tego projektu w środę (16.04) na auli Uniwersytetu Radomskiego zorganizowano seminarium dla seniorów.

W spotkaniu udział wzięli m.in. Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek, Starosta Radomski Waldemar Trelka, I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Radomiu mł.insp. Mariusz Gibała, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu mł.insp. Agnieszka Guza, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu kom. Izabela Wrzesień, Kierownik Katedry Nauk o Bezpieczeństwie i Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Radomskiego prof. Anna Dąbrowska.

Wśród prelegentów opowiadających o szeroko pojętym bezpieczeństwie byli adwokat dr Monika Żuchowska-Grzywacz z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Radomskiego, która przybliżyła tematykę bezpieczeństwa żywności wśród konsumentów. Wojciech Szczerba z Europejskiego Centrum Konsumenckiego przybliżył kwestię zakupów transgranicznych. Natomiast Anna Kwaśnik z Państwowego Instytutu Badawczego poruszyła tematykę socjotechnik stosowanych przez oszustów, a Artur Gałęski z serwisu Allegro omówił kwestię bezpiecznego konta nie tylko w banku. Prelegentami byli również przedstawiciele Policji, mł.asp. Kamil Warda z Centalnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, który przybliżył tematykę największych zagrożeń jakie mogą dotyczyć seniora, a mł.asp. Jolanta Matejek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu omówiła kwestię bezpieczeństwa seniorów w ruchu drogowym.

Możliwość porozmawiania ze specjalistami z zakresu bezpieczeństwa i praw konsumenckich mieli również radomscy dzielnicowi.

Tego typu spotkania mają na celu podniesienie świadomości mieszkańców naszego regionu. Cyberprzestępcy wykorzystując brak znajomości technologii u osób starszych, narażają je na utratę pieniędzy. Sprawcy wykorzystują różnego rodzaju zabiegi socjotechniczne, wykorzystując łatwowierność i obniżony poziom czujności starszych i samotnych osób zdobywając ich zaufanie, aby następnie uzyskać korzyść majątkową.

Autor: Justyna Jaśkiewicz

  • aula na uniwersytecie widac głowy osób siedzących w ławach w tle ekran i kilka osób za stołem
  • policjantka trzyma mikrofon stoi pod ekranem na auli
  • policjant podczas seminarium mówiący do uczestników
  • policjantka trzyma mikron za nia ekran a na nim słupki statystyki
  • aula na uniwersytecie widac głowy osób siedzących w ławach w tle ekran i kilka osób za stołem
  • policjantki rozdaja odblaski seniorom
Powrót na górę strony