Wypadek nieletnich na hulajnodze. Przypominamy, że hulajnoga elektryczna jest przeznaczona do przewozu tylko jednej osoby - przewożenie pasażerów jest zabronione
W poniedziałek (30.06) doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem nieletnich. 11 i 14-latka jechały na jednej hulajnodze elektrycznej i przewróciły się. Obie zostały przewiezione do szpitala. W ostatnich dniach to kolejny taki wypadek. Przypominamy, że hulajnoga elektryczna jest przeznaczona do przewozu tylko jednej osoby i przewożenie pasażerów jest zabronione.
Wczoraj dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Radomiu otrzymał zgłoszenie o wypadku na ulicy Gielniowskiej w Radomiu, z którego wynikało, że uczestniczyły w nim dwie nastolatki, które z obrażeniami ciała trafiły do szpitala. Ze wstępnych ustaleń wynika, że na jednej hulajnodze jechały dwie nieletnie, 14 i 11-latka. Teraz funkcjonariusze prowadzą postępowanie i ustalają przyczyny zdarzenia. Czy była to np. zbyt duża prędkość, czy brak umiejętności w kierowaniu lub nieuwaga nastolatek skutkujące najechaniem na krawężnik i wywróceniem się.
Kolejny raz przypominamy, że hulajnoga elektryczna jest przeznaczona do przewozu tylko jednej osoby i przewożenie pasażerów jest zabronione. To nie zabawka - to pojazd, który wymaga ostrożności i znajomości zasad ruchu drogowego. Bez względu na to ile mamy lat wypadek może zdarzyć się każdemu. Wystarczy chwila nieuwagi, zły manewr, nierówność na drodze czy nieostrożność innych użytkowników ruchu to najczęstsze przyczyny upadków.
Hulajnoga elektryczna: obowiązki
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:
- jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;
- zachowanie szczególnej ostrożności;
- ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
Hulajnoga elektryczna - uprawnienia
Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
Hulajnoga elektryczna - dzieci
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Hulajnoga elektryczna - zakazy
Przepisy zabraniają:
- kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;
- przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów;
- ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów.
Autor: Justyna Jaśkiewicz