Aktualności

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – odnotowaliśmy już blisko 4 tysiące zgłoszeń

Data publikacji 29.06.2018

Każdy obywatel naszego kraju ma wpływ na bezpieczeństwo w swoim najbliższym otoczeniu dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Interaktywne narzędzie pozwala na wskazanie miejsc, w których zagrożone są bezpieczeństwo lub porządek publiczny. Komenda Miejska Policji w Radomiu otrzymała już blisko 4 tysiące zgłoszeń.

Dzięki Krajowej Mapie każdy mieszkaniec może przekazywać Policji informację o zagrożeniu bez konieczności wychodzenia z domu. Narzędzie umożliwia obywatelom jeszcze łatwiejszy kontakt z funkcjonariuszami i daje możliwość dbania o bezpieczeństwo w swojej najbliższej okolicy.


Budowa mapy pozwala bezproblemowo, wręcz intuicyjnie, korzystać z niej każdemu obywatelowi – w przypadku wątpliwości dotyczących poruszania się po mapie i dodawania zgłoszeń, internauci mogą skorzystać z instrukcji obsługi dostępnej na tej samej stronie. Mieszkańcy mogą zaznaczyć na mapie określony obszar i wskazać, jakie zagrożenie ich zdaniem na nim występuje. Do wyboru jest 25 kategorii obejmujących m.in. miejsca, w których dochodzi do aktów wandalizmu, używane lub sprzedawane są środki odurzające, czy przekraczana jest dozwolona prędkość na drodze. Każda informacja przekazywana jest do miejscowej Policji, która sprawdza zasadność zgłoszeń. Dzięki bieżącej aktualizacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy mieszkaniec może sprawdzić czy jego zgłoszenie zostało już sprawdzone, czy jest jeszcze w trakcie weryfikacji.

Jednocześnie przypominamy, że z mapy należy korzystać w sposób rozsądny. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę. Mapa nie służy do informowania o zdarzeniach, które zagrażają życiu lub zdrowiu. W przypadkach konieczności podjęcia przez policję natychmiastowej interwencji, należy korzystać z numerów alarmowych: 112 i 997.
 

Do tej pory odnotowaliśmy około 4 tysięcy zgłoszeń, w tym ponad 2 tysiące  niepotwierdzonych, a ok. 1500 potwierdzonych. Zdecydowana większość zgłoszeń dotyczy spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, natomiast pozostałe dotyczą m.in. nieprawidłowego parkowania, przekraczania dozwolonej prędkości, aktów wandalizmu czy tez środków odurzających. Funkcjonariusze weryfikują każdą otrzymaną informację.

 

Justyna Leszczyńska

Powrót na górę strony