Bezpieczne Święta
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Dla wielu z nas jest to czas zakupów, wyjazdów z domu oraz związanego z tym zamieszania. Ciesząc się świąteczną atmosferą często zapominamy o przestrzeganiu elementarnych zasad bezpieczeństwa stając się ofiarami przestępców. W tej wielkiej świątecznej gorączce zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i bliskich, pamiętajmy, że lepszym od życzeń sposobem na bezpieczeństwo jest rozsądek i rozwaga. Zróbmy wszystko, aby te szczególne dni minęły w spokojnej atmosferze.
Okres świąteczno-noworoczny oraz towarzyszący mu wzmożony ruch pojazdów i pieszych w rejonach placówek handlowych, targowisk oraz cmentarzy, jak i w środkach komunikacji publicznej, dworcach i przystankach przyczynia się do wzrostu liczby zdarzeń drogowych oraz wzmożonej aktywności grup przestępczych. Ponadto zmieniające się o tej porze roku warunki atmosferyczne stawiają wymogi zachowania szczególnej ostrożności nie tylko przez kierujących, ale także przez pieszych. Zagrożenia te nakładają na policję podjęcie szczególnie wzmożonych działań prewencyjnych, dlatego, jak co roku prowadzona będzie akcja Bezpieczne święta.
Na drogach pojawi się więcej patroli wyposażonych w wideo rejestratory. Prowadzone będą kontrole prędkości, a z ruchu będą eliminowani nietrzeźwi kierowcy oraz samochody niesprawne technicznie. Egzekwowane będą przepisy dotyczące zapinania pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci w specjalnych fotelikach.
Świąteczna gorączka zakupów sklepach to okazja dla złodziei, dlatego pamiętajmy, aby: nie pozostawiać portfela z pieniędzmi np. w otwartej torbie. Posiadaną gotówkę najlepiej schować w kilku miejscach. Płacić odliczoną gotówką, bez zbędnego prezentowania całej zawartości portfela. Zwracać uwagę na osoby stojące w kolejce przed i za wami, a zakupy trzymać blisko siebie. W tłoku podczas podróży lokalnymi środkami transportu wykazywać się czujnością i zainteresowaniem otoczenia wokół i unikać zwłaszcza tzw. sztucznego tłoku. Wyjeżdżając na Święta do rodziny pamiętajmy wówczas o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Włamywacze do mieszkań nie świętują, wykorzystując kilkudniową nieobecność domowników. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Najlepszym rozwiązaniem jest czujny sąsiad. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie. Musimy zrobić wszystko by bezpiecznie dojechać do celu i bezpiecznie wrócić. Należy zatem wcześniej właściwie przygotować auto. Bezpieczeństwo jazdy to także odpowiedni styl jazdy, to umiejętność przewidywania tego, co może wydarzyć się na drodze, ale najważniejszym czynnikiem jest kierujący. Ten powinien być przede wszystkim trzeźwy. Mimo, że to święta, mimo, że doskonała okazja do świętowania z najbliższą rodziną, siadając za kierownicą pamiętajmy, że chodzi o bezpieczeństwo tych, których wieziemy i wszystkich użytkowników drogi, którzy chcą bezpiecznie i radośnie spędzić te dni.
Grudzień to miesiąc szczególny. Ogarnia nas szaleństwo zakupów. Jesteśmy w jednym miejscu, a myślami już w kolejnym. Wszędzie tłok, ścisk, pełno ludzi. Dźwigamy kolejne torby z zakupami, kolejny raz płacimy, kolejny raz wyciągamy portfel, kluczyki od samochodu itd. Dlatego szczególnie w tym świątecznym czasie pamiętajmy o tym by:
Wybierając się po świąteczne zakupy
• zwracać baczną uwagę na otoczenie, ponieważ przestępcą może być nawet dziecko - kieszonkowcy chętnie wykorzystują do drobnych kradzieży niewinnie wyglądających nieletnich,
• nie chować większej ilości gotówki w jednym miejscu - na zakupy brać tylko tyle pieniędzy, ile rzeczywiście potrzebujemy,
• nie trzymać w tylnych kieszeniach ważnych dokumentów oraz cennych przedmiotów,
• być wyczulonym na „sztuczny tłok” w sklepie i w środkach komunikacji,
• poinformować Policję o podejrzanie zachowujących się osobach.
W podróży pociągiem
• zwracać szczególną uwagę na nasze pieniądze i dokumenty oraz na bagaż,
• starać się nie podróżować samotnie, unikać pustych przedziałów i dosiadania się do pojedynczych osób,
• opuszczając przedział, ani na chwilę nie pozostawiać bagażu bez opieki,
• nie opowiadać przygodnym znajomym jakie prezenty wieziemy bliskim i ile pieniędzy mamy przy sobie.
Opuszczając mieszkanie na kilka dni
• przed wyjazdem dokładnie pozamykać okna i drzwi,
• poprośmy sąsiadów, aby zwrócili uwagę na nasze mieszkanie, wyjmowali korespondencję ze skrzynki i zabierali spod drzwi reklamy,
• cenne przedmioty pozostawmy u bliskich, a większe kwoty gotówki zdeponujmy w banku.
Uwaga na petardy
Na licznych straganach, w sklepach możemy już kupować sylwestrowe fajerwerki. Pamiętajmy jednak, by korzystając z nich zachować szczególną ostrożność i rozsądek. Nie rzucajmy petard w tłum, nie kierujmy w stronę innych osób. Apel kierujemy przede wszystkim do rodziców, aby zwracali uwagę swoim dzieciom na zagrożenia z jakimi mogą się spotkać w przypadku używania petard i innych materiałów pirotechnicznych.
Pamiętajmy! Dla kilku chwil zabawy nie warto narażać swojego życia i zdrowia.
Nie bądźmy obojętni. Zwracajmy uwagę na sprzedawców, którzy sprzedają petardy dzieciom. Przypominamy, że wyrobów pirotechnicznych nie można sprzedawać osobom niepełnoletnim. Sklepom, stoiskom, gdzie sprzedawane będą akcesoria pirotechniczne ze szczególną uwagą przyglądać się będą policjanci.
Bezpieczne zakupy w sklepach internetowych
Wiele osób zakupy prezentów dla najbliższych robi na aukcjach czy sklepach internetowych. Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznych zakupów w internecie. Oszuści skrzętnie wykorzystują świąteczne roztargnienie i nieuwagę.
Robiąc zakupy w internecie, np. na aukcjach internetowych, bądź kupując towary w sklepach internetowych musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
- nie róbmy tego szybko, wybierzmy moment, kiedy będziemy mieć kilkanaście minut na spokojne sprawdzenie kontrahenta i jego oferty,
- kupując przedmioty na aukcjach wybierajmy sprzedawców sprawdzonych, rzetelnych, z dużą ilością pozytywnych komentarzy,
- zapoznajmy się zasadami sprzedaży i zakupów przedmiotów,
- przed zakupem zawsze nawiążmy kontakt ze sprzedawcą, najlepiej, jeżeli wyślemy maila z prośbą o odpowiedź,
- nie dajmy się skusić na „okazyjnie tanie” oferty,
- przechowujmy całą korespondencję do momenty pozytywnego zakończenia transakcji,
- jeżeli mamy jakieś wątpliwości co do uczciwości sprzedawcy , to poinformujmy administratora
- robiąc zakupy w sklepach internetowych wybierajmy duże, solidne i sprawdzone sklepy,
- sprawdzajmy opinie innych użytkowników o internetowych sprzedawcach,
Jeżeli jednak zdarzy się przypadek, kiedy ktoś zostanie pokrzywdzony przez internetowego przestępcę, to należy taki przypadek zawsze zgłosić policji.
W pogoni za świątecznymi prezentami, nie możemy zapomnieć o tych podstawowych zasadach dotyczących bezpieczeństwa. Uwzględniając opisane wyżej rady, dbamy nie tylko o bezpieczeństwo nas samych, ale i naszych bliskich. Zróbmy, więc wszystko, aby te nadchodzące Święta Bożego Narodzenia upłynęły nam bezpiecznie i w spokojnej atmosferze.
Justyna Leszczyńska