Aktualności

Bezpieczne zakupy w sieci

Data publikacji 20.09.2019

W kilku radomskich szkołach policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu oraz przedstawiciel firmy Allegro.pl przeprowadzili prezentację projektu pn. "Bezpieczne zakupy w sieci". Cykl spotkań poświęcony był problematyce bezpieczeństwa transakcji i płatności internetowych.

Zakupy poprzez Internet są bardzo popularne. Są wygodne i dają  możliwość wyboru najatrakcyjniejszej spośród ofert licznych sklepów internetowych czy portali aukcyjnych. Kupując w sieci musimy jednak pamiętać, że Internetu nie omijają oszuści. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu we współpracy z firmą Allegro zorganizowali cykl spotkań dla uczniów szkół średnich z terenu naszego miasta, których tematem było bezpieczeństwo w sieci. W trakcie spotkań przedstawiciel Allegro omówił zagadnienia związane z zakupami w sieci i związanym z tym ryzykiem. 

Apelujemy, aby kupując przez Internet zachować podstawowe środki ostrożności:

  • Pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego,
  • Przed zakupem w wirtualnym sklepie sprawdźmy jego rzetelność. Zwracajmy uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić,
  • Kupując na aukcji internetowej sprawdźmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność,
  • Przy płaceniu kartą płatniczą zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Korzystajmy z uznanych portali płatniczych a przed potwierdzeniem przelewu upewnijmy się czy ten sam numer rachunku widnieje na zamówieniu.
  • W celu zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie zakupów internetowych w miarę możliwości korzystajmy z komputerów prywatnych, co do których mamy pewność, że nie korzysta z nich wiele osób, używajmy również programu antywirusowego i na bieżąco go aktualizujmy. Pamiętajmy by nie zapisywać haseł i nie zapamiętywać ich w przeglądarkach internetowych. Istnieje ryzyko że hasła zostaną bez naszej wiedzy odczytane,
  • Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze, Niektóre serwisy ogłoszeniowe nie weryfikują bowiem danych sprzedającego, jego historii i wiarygodności. Rozważmy zakupy w swojej okolicy, gdzie możemy spotkać się ze sprzedawcą osobiście i obejrzeć przedmiot.

Zachowajmy szczególna ostrożność m.in. gdy sprzedawca unika kontaktu osobistego, prosi o przedpłatę lub wpłatę na inne konto niż podane w aukcji, prosi o podanie danych z wykonanego przelewu, a także gdy proponowany towar ma podejrzanie niską cenę. 

Justyna Leszczyńska 

 

Powrót na górę strony