Świeć przykładem – bądź widoczny - Aktualności - KMP w Radomiu

Aktualności

Świeć przykładem – bądź widoczny

„Świeć przykładem – bądź widoczny” to akcja informacyjno-edukacyjna skierowana do uczestników ruchu drogowego. Działania ukierunkowane są szczególnie dla pieszych oraz najmłodszych uczestników ruchu drogowego pod kątem zwiększenia ich widoczności i bezpieczeństwa.

24 września radomscy policjanci oraz funkcjonariusze z całego kraju zainaugurowali akcję informacyjno – edukacyjną „Świeć przykładem – bądź widoczny”. Podczas wizyt w szkołach i przedszkolach mundurowi rozdawali najmłodszym elementy odblaskowe. Mundurowi oprócz odblasków przekazywali dzieciom informacje dotyczące przepisów ruchu drogowego.

W czasie trwania akcji, która potrwa do 30 marca 2021 roku policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu będą promować noszenie odblasków i podnosić świadomość uczestników ruchu drogowego w zakresie ich bezpieczeństwa na drodze. Elementy odblaskowe należy nosić w taki sposób, by być widocznym dla innych uczestników ruchu.

Przypominamy, że przepisy nakładają obowiązek korzystania z elementów odblaskowych po zmroku poza terenem zabudowanym. Prawidłowo założony odblask pozwala kierowcy dostrzec pieszego już z ponad 150 metrów. Daje to kierowcy potrzebny czas na odpowiednie manewry i zachowanie na drodze. Tylko widoczny pieszy to bezpieczny pieszy.

Niezależnie od pory roku powinniśmy je nosić po zmroku, ale nie tylko poza terenem zabudowanym. Również w miastach i mniejszych miejscowościach, a zwłaszcza tam gdzie nie ma chodników, a pobocza są nieoświetlone. Noszenie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest ciemno i panuje zła widoczność. Jeśli pieszy jest słabo widoczny na drodze łatwiej może zostać potrącony przez samochód. Mały element odblaskowy na ubraniu, plecaku, torbie może uratować życie i zdrowie.

Justyna Leszczyńska

  • policjanci spotkali się z dziećmi w ramach akcji "Świeć przykładem - bądź widoczny"
  • policjanci spotkali się z dziećmi w ramach akcji "Świeć przykładem - bądź widoczny"
  • policjanci spotkali się z dziećmi w ramach akcji "Świeć przykładem - bądź widoczny"
  • policjant przekazuje kierowcy elementy odblaskowe
  • policjant przekazuje kierowcy elementy odblaskowe
  • ulotka akcji "Świeć przykładem - bądź widoczny"
    ulotka akcji "Świeć przykładem - bądź widoczny"
Powrót na górę strony