Podziękowania dla policjantów po interwencji związanej z usiłowaniem oszustwa
Radomscy policjanci otrzymali podziękowania od rodziny 90-letniej mieszkanki Radomia, którą próbowano oszukać. Otrzymała telefon od oszusta, który chciał wyłudzić od niej pieniądze. Policyjny patrol szybko przyjechał do mieszkania seniorki i zaopiekował się kobietą, która jest schorowana, a zdarzenie to wywołało u niej mnóstwo emocji.
Do 90-letniej mieszkanki Radomia zadzwoniła kobieta podając się za policjantkę i informując, że jej syn spowodował wypadek. Miał na przejściu potrącić nieletnią i aby uniknąć związanych z tym konsekwencji potrzebne jest kilkadziesiąt tysięcy złotych. Seniorka skontaktowała się z rodziną i okazało się, że to była próba oszustwa. Poinformowano o wszystkim policjantów, którzy natychmiast interweniowali i pojechali do mieszkania seniorki by ustalić okoliczności.
Kilka godzin po zdarzeniu policjanci otrzymali podziękowania od wnuczki 90-letniej kobiety. Rodzina seniorki podziękowała policjantom z Wydziału Patrolowo Interwencyjnego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu, którzy bardzo szybko podjęli interwencje i zainteresowali się stanem zdrowia starszej kobiety. 90-latka jest schorowana, a dodatkowo fałszywa informacja, że jej syn kogoś śmiertelnie potrącił wywołała mnóstwo niepotrzebnych emocji, które mogły wpłynąć na jej stan zdrowia. W podziękowaniach wnuczka podkreśliła, że policjanci wykazali się empatią i profesjonalizmem.
Aby nie paść ofiarą oszustów apelujemy o ostrożność. Nie bądźmy łatwowierni i nie dajmy się oszukiwać. W przypadku telefonicznej prośby o pożyczkę zawsze sprawdźmy, czy nasz krewny faktycznie potrzebuje pomocy finansowej. Nawet wtedy, gdy rozmowa nie wzbudzi naszych podejrzeń, lepiej się upewnić i nie uprzedzając krewnego oddzwonić do niego na znany nam wcześniej numer. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że z prośbą o pożyczkę zwrócił się nie członek rodziny, ale podający się za niego oszust należy natychmiast powiadomić Policję.
Pomysłowość i przebiegłość oszustów jest nieograniczona. Dlatego tak ważne jest przekazywanie wiedzy osobom starszym na temat istniejących zagrożeń, aby świadomie mogły reagować, kiedy znajdą się w podobnej sytuacji.
Apelujemy do krewnych osób starszych i samotnych, by zadbać o ich bezpieczeństwo. Dobrze byłoby uczulić ich na czyhające zagrożenia, opowiedzieć o zdarzeniach, które już miały miejsce, podać przykłady. Należy także często kontaktować się ze starszymi i samotnymi członkami rodziny, pytać o odwiedzających i niepokojące sytuacje. Za każdym razem, gdy coś wzbudza nasze podejrzenia należy zgłosić swoje obawy na policję, która podejmie odpowiednie kroki i być może złapie oszustów na gorącym uczynku.
Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa.
Justyna Leszczyńska