Aktualności

Służby mundurowe na radomskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej

Data publikacji 31.03.2022

Julia Wójcicka z PSP nr 4 w Radomiu i Milena Rudecka z VI L. O. z Oddziałami Dwujęzycznymi im. J. Kochanowskiego zajęły pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych w eliminacjach miejskich 35-tego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”, które odbyły się wczoraj w Radomiu. Turniej był też okazją do spotkania się przedstawicieli służb mundurowych z Mazowsza z młodzieżą z radomskich szkół i przekazania im wiedzy m. in. z zakresu prewencji kryminalnej oraz funkcjonowania Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i służb leśnych.

Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" ma na celu począwszy od przypomnienia numeru alarmowego poprzez popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą, poznawania tradycji, historii i organizacji ochrony przeciwpożarowej .

Wczoraj w Radomiu odbyły się już 35-te eliminacje miejskie, w których najlepsze były Julia Wójcicka z PSP nr 4 w Radomiu i Milena Rudecka z VI L. O. z Oddziałami Dwujęzycznymi im. J. Kochanowskiego zajmując pierwsze miejsce.

Puchary zwycięzcom wręczyli m. in. mł. asp. Karolina Krawczyk i st. post. Karolina Karcz z Wydziału Prewencji KMP w Radomiu; podporucznik Katarzyna Nowosielska, członek Zarządu Oddziałowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej; Hubert Ogar, Specjalista Służby Leśnej z Nadleśnictwa Radom; Tomasz Kołton, współwłaściciel firmy „Pol-Poż”; Łukasz Zawistowski, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Radomiu, druh Stanisław Musiał, wiceprezes Ochotniczej Straży Pożarnej miasta Radomia, która była organizatorem konkursu.

Turniej był też okazją do spotkania się przedstawicieli służb mundurowych z Mazowsza z młodzieżą i dziećmi z radomskich szkół. Policjantki z Wydziału Prewencji KMP w Radomiu oraz funkcjonariuszki z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu oraz Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej przypomniały  podstawowe zasady bezpieczeństwa, a dzieci wzbogaciły się o wiedzę, jak bezpiecznie zachować się m. in. na drodze, w domu, w czasie pożaru. Uczniowie radomskich szkół bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali pytania, przytaczali sytuacje, z którymi się spotkali. Uczniowie mogli zapoznać się ze specyfiką służby w Policji czy też Straży Pożarnej i poznać zadania, które realizują  poszczególne służby.

Miłym akcentem spotkania było także uhonorowanie kom. Mariusza Staszowskiego, Naczelnika Wydziału Sztab Policji KMP w Radomiu specjalnie przygotowanymi podziękowaniami za wsparcie akcji „Murem za Polskim mundurem”. Podziękowania wręczył Robert Lis, przewodniczący Zarządu Oddziałowego NSZZ FSG przy Nadwiślańskim Oddziale SG.   

Autor: mł. asp. Karolina Krawczyk

Powrót na górę strony