Aktualności

„BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY” - Apel Policjantów

Data publikacji 01.09.2022

Policjanci Ruchu Drogowego i Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu przypominają i apelują, powrót do szkoły po dwumiesięcznej przerwie to duże przeżycie dla uczniów ale i wyzwanie dla rodziców. Radość i roztargnienie związane z rozpoczęciem roku szkolnego może spowodować zapominanie o własnym bezpieczeństwie. Dzieci stopniowo poznają nowe środowisko, coraz bardziej się usamodzielniają, ale to rodzice, nim pozwolą dziecku samemu pokonywać drogę do szkoły powinni szczegółowo przemyśleć i zaplanować codzienną trasę. Warto również zadbać o ugruntowanie chociażby podstawowej wiedzy o ruchu drogowym. Mocne podstawy teoretyczne oraz dobry przykład dadzą dzieciom większe poczucie bezpieczeństwa i możliwość poprawnej reakcji na zbliżające się zagrożenie na drodze. Przypominamy również, że dzieci do lat 7 nie mogą poruszać się samodzielnie po drogach.

Mając na uwadze zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa, w ramach akcji „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”, w pierwszych dniach nauki policyjne patrole będą kierowane w rejon placówek szkolnych, w szczególności w nadzorze będą mieć przejścia dla pieszych, wiec zwiększona obecność funkcjonariuszy w tych miejscach nie powinna nikogo zdziwić. Policjanci będą zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego, w tym miejscu przypominamy i apelujemy do kierowców, w okolicach placówek szkolnych zachowujemy szczególną ostrożność. Policjanci będą też kontrolować stan techniczny pojazdów przewożących dzieci do szkół, sprawdzać będą stan trzeźwości ich kierowców, a także wymagane uprawnienia do kierowania pojazdami. Będą również egzekwować obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa, ze szczególnym zwróceniem uwagi na sposób przewożenia dzieci w urządzeniach do tego przystosowanych.

Przypominamy pieszym, że też mają obowiązki co do poprawnego korzystania z dróg. Przechodzimy przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle. Jeśli nie ma chodnika, poruszamy się lewą stroną jezdni. Czujność w tym przypadku to podstawa bezpieczeństwa na drodze!

Pamiętaj również, że podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych nie można korzystać z telefonu komórkowego ani innego urządzenia elektronicznego.

 

Apelujemy o ostrożność – pieszy w starciu z rozpędzonym pojazdem nie ma najmniejszych szans.

 

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa !


 

mł. asp. R. Sikorska/mł. asp. K. Krawczyk

Powrót na górę strony