Aktualności

Zaledwie w kilka godzin doszło do dwóch potrąceń pieszych

Data publikacji 18.01.2023

Do niebezpiecznych potrąceń pieszych doszło w odstępie zaledwie kilkunastu godzin na terenie powiatu radomskiego. Jedno z nich miało miejsce na oznakowanym przejściu dla pieszych, a drugie ze wstępnych ustaleń zakwalifikowano jako wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd.

We wtorek (17.01) na terenie powiatu radomskiego doszło do dwóch niebezpiecznych potrąceń pieszych. Około godziny 7 w Pionkach na ul. Kolejowej 41-letni kierujący nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu dla pieszych i potrącił go. Pieszym był 17-latek, który doznał urazu barku i został przewieziony do szpitala. Obydwaj mężczyźni byli trzeźwi.

Zaledwie kilka godzin później około 19-stej w Rajcu Poduchownym, 19-letnia piesza, która poruszała się prawą stroną nieoświetlonego drogi wtargnęła wprost pod nadjeżdżający w pojazd ciężarowy scania, którym kierował 43–letni mężczyzna. W wyniku zdarzenia piesza została przewieziona do szpitala. Kierujący pojazdem był trzeźwy natomiast od pieszej pobrano krew do badań na zawartość alkoholu i środków odurzających.

Przypominamy, że według nowelizacji przepisów pieszy wchgodzący na przejście dla pieszych posiada pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem. Natomiast poruszając się poboczem drogi pieszy zobowiązany jest korzystać z lewej strony jezdni, tak aby mógł obserwować pojazdy zbliżające się do niego. Dodatkowo, poza obszarem zabudowanym pieszy ma obowiązek korzystać z elementów odblaskowych.

Autor: sierż. szt. Dorota Wiatr-Kurzawa/WRD KMP w Radomiu

Powrót na górę strony