DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU - reagujmy na hejt !!!
Uświadamianie i edukowanie, do znudzenia. Nie można tego zaniechać, bo skutki hejtu odbijają się później na życiu wielu osób – tych nękanych oraz ich rodzin, a także nękających. W takich sytuacjach liczy się przede wszystkim szybka reakcja, aby zatrzymać wzbieranie fali mowy nienawiści - NIENAWIŚCI W SIECI.
W cztery oczy nie tak łatwo hejtować. Stając z kimś twarzą w twarz nikt raczej nie mówi przykrych rzeczy. Jednak, gdy od ofiary dzieli duża odległość i szklany ekran, hejterzy czują, że mogą wszystko. Rozładowują złość i zazdrość, wyżywając się na innych. Nakręcają się wzajemnie powodując, że osoba, której dotyka mowa nienawiści, traci poczucie własnej wartości, wpada w depresję, boi się, a w skrajnych sytuacjach podejmuje próbę samobójczą.
Od żartu do słownej agresji. Wystarczy czasem jeden niewielki bodziec, błaha sprawa. Ofiary hejterów najczęściej mówią, ze wszystko zaczyna się niewinnie - od głupiego tekstu wypowiedzianego przypadkiem w szkole, żartu rzuconego na przerwie czy spotkaniu towarzyskim, skomentowania przez kogoś czyjejś fryzury czy stroju. Później wszystko przenosi się do sieci. Tu początek ma najczęściej złośliwy komentarz pod zdjęciem. W ślady jednej osoby zaczynają iść inne, szczególnie wówczas, gdy prowodyr jest liderem grupy. Zachęceni „zabawą” zaczynają coraz bardziej nakręcać się nawzajem i - na pierwszy rzut oka niewinne żarty – przeradzają się w hejt.
Co robić z hejtem? Jak podkreśla mł. asp. Karolina Krawczyk, zdarza się, że pomocy szuka nie ofiara, a osoba postronna, obserwator całej sytuacji. - Niedawno mieliśmy przypadek, że zadzwoniła do Zespołu ds. Nieletnich przyjaciółka dziewczynki, która padła ofiarą hejtu i zapytała, czy może przyjść porozmawiać. Chciała wiedzieć, jak pomóc bliskiej koleżance. Otrzymała wszelkie informacje, które – mam nadzieję – pokierowały ją na odpowiednie działanie – mówi nam policjantka z Zespołu ds. profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii. Uczniowie mogą sprawę nękania zgłosić do wychowawcy, szkolnego pedagoga oraz rodziców. Ponadto jest wiele miejsc, w których specjaliści doradzą i poinformują, co zrobić z hejtem i różnymi jego formami. Dowiemy się tam np. gdzie się udać, jak postąpić w konkretnej sytuacji. W każdej chwili można skorzystać z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 (www.116111.pl) lub z tzw. Niebieskiej Linii: 0 801 120 002.
Osoby, które zostały pokrzywdzone, mogą też się zgłosić do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego. Radomski Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem znajduje się przy ul. Mireckiego 3/3. Kontakt pod numerem telefonu 530 851 852.
Tolerancja, otwartość, szacunek dla innych, dobroć, uprzejmość – to tylko kilka wartości, które powinniśmy przekazywać młodemu pokoleniu. Jednak młodzież dużą wagę przywiązuje do internetowych treści i w najwyższym stopniu od „edukowanych” dorosłych zależy, w jaki sposób odbiorą ich wartość. Specjaliści podkreślają, że dziecka nie należy zostawiać samego ze wszystkim, co obejrzy w sieci, ale rozmawiać z nim o otaczającym nas świecie – aby potrafiło w dorosłym życiu odróżnić dobro od zła. Pamiętajmy też, że w każdej chwili można zamknąć komputer i świat „za szklanym ekranem” oddzielić grubą kreską od rzeczywistości. - Każdy z nas jest inny, przez to wyjątkowy i bardzo ważny w świecie. A z kultury osobistej nikt nas nie zwolnił. Dlatego traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany – podsumowuje mł. asp. Karolina Krawczyk.
Opr. Radomskie Info/ K. Krawczyk