Kierowali nie mając uprawnień. Teraz odpowiedzą przed sądem
W miniony weekend policjanci radomskiej drogówki zatrzymali do kontroli dwóch bardzo nieodpowiedzialnych kierujących, którzy poruszali się pojazdami bez wymaganych uprawnień. Jeden z nich na aktywnym zakazie prowadzenia pojazdów wydanym przez sąd.
W sobotę (11.01) około godziny 16 policjanci radomskiej drogówki prowadzili kontrolę prędkości na ulicy Kieleckiej w Radomiu. Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli kierującego pojazdem marki BMW 36-latka, który przekroczył dozwoloną prędkość o 33 km/h. Po sprawdzeniu kierującego w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzna posiada aktywny sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Co więcej, obok jako pasażerka podróżowała z nim 33-letnia żona, która miała prawo jazdy. Zarówno kierowcę, jak i pasażerkę, której przekazano pojazd, przebadano na zawartość alkoholu w organizmie. Okazało się, że obydwoje byli trzeźwi, więc nic nie stało na przeszkodzie, aby, to kobieta kierowała autem. Mężczyzna tłumaczył się, że żona przestraszyła się, gdy inny kierowca zajechał jej drogę i dlatego podjął się kierowania pomimo aktywnego zakazu. Teraz 36-latek odpowie przed sądem za przekroczenie dozwolonej prędkości oraz niestosowanie się do zakazu sądowego, za co grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
W niedzielę (12.01) około godziny 21 na ul. Maratońskiej mundurowi z radomskiej drogówki zatrzymali do kontroli toyotę, którą kierowała 30-letnia mieszkanka Radomia. Kobieta przewoziła troje swoich dzieci w wieku 5, 7 i 11 lat. Po sprawdzeniu kobiety w policyjnych bazach danych wyszło na jaw, że nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami i nigdy ich nie miała. Kierująca po rozpytaniu przez policjantów, co było powodem jej nieodpowiedzialnego zachowania, tłumaczyła, że jedzie do lekarza, natomiast nie potrafiła logicznie wytłumaczyć z jakiego powodu, czy dzieciom coś się stało, czy są chore. Oświadczyła, że zdała egzamin na prawo jazdy i uważała, że może już jeździć samochodem. Wobec kierującej sporządzono wniosek o ukaranie do sądu.
Przypominamy, że kierowanie pojazdem bez wymaganych do tego uprawnień skutkuje grzywną nie niższa niż 1500 złotych, a sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów, za niestosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów przewidziana jest karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Autor: sierż. szt. Dorota Wiatr-Kurzawa/WRD KMP w Radomiu