Aktualności

Moje prawa moje granice - o przemocy i odpowiedzialności

Data publikacji 26.04.2023

Funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu uczestniczyli w spotkaniu inauguracyjnym kampanii „Moje prawa, moje granice - o przemocy i odpowiedzialności” według scenariusza opracowanego przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu w Szkole Mistrzostwa Sportowego przy Zespole Szkół Technicznych w Radomiu.

Uczestnikami spotkania była młodzież z klasy o profilu sportowym oraz nauczyciele tej placówki.

Zgodnie ze scenariuszem zajęć rozpoczęto od wykładu informacyjnego na temat praw człowieka, a następnie uczniom wręczono karty pracy, na których zapisywali oni swoje skojarzenia związane z prawami człowieka.

Podczas spotkania bardzo szeroko omówiono również przemoc, jej rodzaje oraz zagadnienie mowy nienawiści. Ponadto, podczas rozmowy z młodzieżą poruszono temat przemocy w sporcie. Kolejna część zajęć związana była z nową Ustawą o wspieraniu  i resocjalizacji, a także dotyczyła zagrożeń związanych z korzystaniem z sieci oraz promowaniem bezpiecznych zachowań w internecie. Ważnym tematem było wyśmiewanie, poniżanie, obmawianie oraz przemoc fizyczna i rówieśnicza. Zajęcia miały formę warsztatów dla młodzieży szkół sportowych na temat praw człowieka, w myśl starożytnej zasady etycznej tzw. złotej reguły: „Traktuj innych tak, jak chcesz, by traktowano ciebie”. Cykl spotkań właśnie ruszył teraz funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu będą odwiedzać klasy Szkół Mistrzostwa Sportowego w naszym mieście.

Na zakończenie spotkania uczniowie chętnie zadawali pytania i omawiali karty pracy   na podstawie własnych doświadczeń.

Autor: st. post. Marta Wziątek

Powrót na górę strony