Aktualności

Lotniczy epizod ćwiczenia RENEGATE/SAREX23 z udziałem radomskich policjantów

Data publikacji 22.05.2023

Policjanci z KMP oraz z KWP w Radomiu wzięli czynny udział w ćwiczeniach taktyczno-specjalnych RENEGATE/SAREX23, które przeprowadzono na lotnisku Warszawa-Radom. Epizod zakładał uprowadzenie cywilnego statku powietrznego, jako możliwego środka ataku o charakterze terrorystycznym, stanowiącego zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

Epizod powietrzny został rozegrany 18 maja br. i był podzielony na dwie części. Realizowany był w przestrzeni powietrznej RP, następnie w porcie lotniczym w Radomiu oraz równolegle na terenie wojskowych obiektów szkoleniowych w Rembertowie.
 
Scenariusz ćwiczenia przewidywał, że podczas jednego z lotów tranzytowych nad terenem Rzeczypospolitej Polskiej doszło do utraty łączności z załogą samolotu pasażerskiego, po czym odnotowano zmiany parametrów lotu określonych w planie lotu. Wraz z przemieszczaniem się statku powietrznego w kierunku Warszawy postępowało narastanie sytuacji kryzysowej i uruchomienie procedur przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym w powietrzu.
 
Końcowa część epizodu, po sprowadzeniu samolotu na ziemię, przeprowadzona została na terenie obiektów szkoleniowych dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy. Po przejęciu samolotu, podjęte zostały negocjacje z terrorystami, prowadzone przez wydzielone zespoły z oddziałów specjalnych. Na tym etapie ćwiczenia założono, że w przypadku braku postępów w negocjacjach i powstania bezpośredniego zagrożenia życia osób uprowadzonych podjęta zostanie decyzja o siłowym wejściu na pokład samolotu. Finalnie doprowadzono do zatrzymania terrorystów, zneutralizowania zagrożenia, po czym przystąpiono do działań dochodzeniowo-śledczych.
 

Tekst: DO RSZ
Zdjęcia: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek, st. sierż. Piotr Gunernat, sierż. Rafał Samluk
 

https://www.wojsko-polskie.pl/dorsz/articles/aktualnosci-w/lotniczy-epizod-cwiczenia-renegadesarex-rozegrany/

 

Autor: Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych/KK

 

 

 

Powrót na górę strony