Aktualności

ZBLIŻA SIĘ EUROPEJSKI DZIEŃ ZAPOBIEGANIA WŁAMANIOM DO DOMÓW

Data publikacji 07.06.2023

Nikt nie chce być okradziony, szczególnie we własnym mieszkaniu. Niestety jednak złodzieje wykorzystując brak zabezpieczeń i ostrożności właścicieli, włamują się do mieszkań. Często wtedy łupem pada dobytek całego życia. Do kradzieży najczęściej dochodzi podczas urlopu, okresów świątecznych, przedłużonych weekendów, a także kiedy jesteśmy w pracy. Złodzieje zanim kogoś okradną długo go obserwują. Mają wtedy bardzo dobre rozeznanie dlatego apelujemy o ostrożność.

21 czerwca 2023 roku przypada Europejski Dzień Zapobiegania Włamaniom do Domów. Decyzją MSWiA strona polska już po raz piąty weźmie udział w kampanii informacyjnej pod nazwą "Stop włamaniom do domów" dotyczącej przeciwdziałania nasilającym się włamaniom do domów i mieszkań zwłaszcza w okresie urlopowym.

 

Przypominamy!

Włamywacz najczęściej wchodzi drzwiami

Próba wejścia do obiektu (mieszkania) przez okno, balkon, okienko w piwnicy będzie przez przypadkowego obserwatora natychmiast jako działanie przestępcze. Włamywacz wybierze więc drzwi, w których zamki może otworzyć szybko i cicho. Nie zmienia to faktu, że do włamań dochodzi również przez małe piwniczne okienka lub niezabezpieczone okna.

Włamanie „na śpiocha”

Złodzieje, którzy działają tą metodą, kradną w nocy. Najpierw czekają przed domem i czekają, aż wszyscy domownicy pójdą spać. Potem szukają najłatwiejszego i cichego sposobu na to, by dostać się do środka. Sprawdzają, czy nie ma gdzieś uchylonego okna lub niezamkniętych drzwi. Często włamują się przez garaż lub okno w piwnicy.

Włamywacza mogą odstraszyć i zniechęcić:

  • wygląd solidnie wykonanych drzwi (dobry skutek dają drzwi podwójne),

  • solidne, atestowane zamki,

  • dobry system alarmowy,

  • wzmocnienia: blokady przeciwwłamaniowe, drzwi obite blachą (konieczność stosowania hałaśliwych narzędzi), zapornica drzwiowa (łańcuch umożliwiający uchylenie i blokowanie drzwi), wizjer,

  • „symulatory obecności”, które będą zapalały światło w mieszkaniu podczas nieobecności mieszkańców.

Pamiętaj!

Zwróć uwagę na nieznane Ci osoby, kręcące się po klatkach schodowych i w pobliżu domu - na podwórzu czy ulicy. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, dobrze im się przyjrzyj, abyś zachował w pamięci ich twarze, sylwetki i ubiór. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy.

Dobre rady

  • Współdziałaj zawsze z sąsiadami, zwracaj uwagę także na ich mieszkanie i dobytek. Podczas nieobecności sąsiadów zainteresuj się bliżej „odwiedzającymi" ich obcymi osobami. Staraj się ustalić przyczynę pukania, stukania, szczekania psa.

  • Nie toleruj w swoim bloku istnienia melin pijackich - tam rodzą się przestępcze pomysły zdobycia łatwych pieniędzy.

  • Zamontuj w drzwiach atestowane zamki, okna zabezpiecz folią antywłamaniową.

  • Nie chowaj klucza od wycieraczką lub w innym łatwodostępnym miejscu.

  • Przed snem sprawdzaj czy drzwi i okna są zamknięte.

  • Wychodząc z domu, nie zostawiaj śladów wskazujących na nieobecność, a gdy wyjeżdżasz na urlop, przekaż sąsiadowi klucz, aby mógł zapalić światło w Twoim mieszkaniu (domu), pobrać pocztę ze skrzynki na listy itp.

  • Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność nieznajomych osób próbujących złożyć Ci niezapowiedzianą wizytę, nie wpuszczaj do środka osób podających się za akwizytorów, rozdających ulotki.

  • Unikaj zawierania przypadkowych znajomości.

  • Nie trzymaj w mieszkaniu bardzo cennych przedmiotów – złóż je do depozytu w banku.

  • Rzeczy szczególnie cenne oznacz w sposób umożliwiający późniejszą identyfikację np. poprzez zrobienie zdjęcia, spisanie numeru seryjnego.

  • Zainstaluj domofon, jeśli jest to możliwe.

  • Jeśli mieszkasz na osiedlu domków jednorodzinnych, stwórz z najbliższymi sąsiadami system wzajemnej ochrony, przełam pierwszy barierę milczenia i izolacji.

Niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą, czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się zawiadomić Policję. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji. Dzwoniąc na Policję, masz prawo zachować anonimowość.

 

Apelujemy o ostrożność!

 

 

 

st. post. Marta Wziątek

Powrót na górę strony