Aktualności

Apelujemy o ostrożność nad wodą

Data publikacji 27.06.2023

Rozpoczął się wakacyjny czas, który dla wielu dzieci będzie momentem wytchnienia od codziennej nauki. Dla funkcjonariuszy Policji to nadal intensywny czas prelekcji profilaktycznych. Jak zachować się nad wodą i spędzić bezpiecznie wakacje opowiedziały dziś policjantki z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.

Dzisiaj (27.06) radomscy profilaktycy spotkali się z młodzieżą w siedzibie Świetlicy Akademii Młodych Caritas Diecezji Radomskiej w Radomiu. Funkcjonariusze nawet podczas wakacji odwiedzają półkolonie i świetlice przestrzegając czego nie należy robić podczas wypoczynkui i na co uważać. W ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" omówiono bezpieczne zachowania nad wodą, oraz przypomniano o numerze alarmowym 112.  Młodszym dzieciom zwrócono uwagę,  iż najbezpieczniej korzystać z kąpielisk tylko w obecności osób dorosłych.

Rady dla wypoczywających nad wodą:

  1. Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej.
  2. Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie; w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy.
  3. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.)
  4. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz.
  5. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.
  6. Jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem.
  7. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.
  8. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni.
  9. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
  10. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.

Apelujemy o ostrożność.

 

st. post. Marta Wziątek

Powrót na górę strony