Wakacyjne oszustwa - (Nie)bezpieczne płatności
Nie trzeba nikogo przekonywać, że internet pełni dużą rolę w życiu człowieka. Jest on niemal obecny wszędzie i wykorzystywany przez wszystkich bez względu na wiek. Zapominamy jednak, że z sieci korzystają także oszuści, którzy bez skrupułów wykorzystają nasz brak ostrożności, niewiedzę czy też czasami naiwność tylko po to żeby nas okraść. Prosimy o czujność i rozsądek, szczególnie podczas zakupów.
Połączeni ze światem wirtualnym, niemal z każdego zakątka świata jesteśmy w stanie pracować, załatwić sprawę w urzędzie, zapłacić rachunki, zrobić zakupy, czy też poprzez odpowiednie urządzenia i aplikacje mieć informację na temat tego co się dzieje w domu. To popularne narzędzie, tak chętnie wykorzystywane przez wszystkich, jest także miejscem z którego korzystają oszuści. Wykorzystując naszą niewiedzę, brak ostrożności, a czasami naiwność okradają nas. Schemat jest często taki sam. Osoby zakupują towar przez internet, a następnie pomimo uiszczenia opłaty nie otrzymują go. Nie ma znaczenia czy chodzi o odzież, telefon, przedmioty wielkogabarytowe, czy też specjalistyczny sprzęt o znacznej wartości. Przypominamy o kilku zasadach, które z pewnością pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji:
- zawsze korzystaj ze sprawdzonych portali internetowych;
- sprawdź jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu pod który w razie wątpliwości możesz zadzwonić;
- sprawdzaj opinie o sprzedawcy i sklepie, w którym masz zamiar kupować;
- kupując telefon komórkowy zapytaj o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i dokumentacji;
- staraj się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją, wówczas dochodzenie swoich praw jest utrudnione;
- unikaj zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie, gdyż mogą one pochodzić z przestępstwa;
- zachowaj korespondencję ze sprzedawcą, gdyż będzie ona stanowić dowód w sprawie;
- nigdy nie udostępniaj swoich haseł.
Jeśli mimo dochowania ostrożności zostaniesz oszukany zgłoś ten fakt na Policję Nie zapomnij wtedy zabrać dokumentacji związanej z transakcją tj.: datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę. Nie zapomnij podać nazwy konta (nick) sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mailowy oraz sposób kontaktu ze sprzedającym e-mail, numer telefonu, adres i sposób dokonania zapłaty.
sierż. Marta Wziątek