Depresja nie wybiera. Pamiętaj, nie jesteś sam
Dzielnicowi z Komisariatu Policji II w Radomiu podczas wtorkowego spotkania z młodzieżą klas pierwszych Zespołu Szkół Zawodowych w Radomiu poruszyli problem depresji, który coraz częściej spotyka młodych ludzi.
We wtorek (12.09) dzielnicowi z Komisariatu Policji II w Radomiu uczestniczyli w prelekcji w Zespole Szkół Zawodowych w Radomiu przy ul. Grzecznarowskiego 2 z klasami pierwszymi. Funkcjonariusze przeprowadzili spotkanie dotyczące cyberprzemocy rówieśniczej i zagrożeń mogących wystąpić w życiu codziennym. Policjanci apelowali o wzmożoną czujność, oraz radzili jak postępować aby nie stać się ofiarą hejtu w internecie. W trakcie spotkania poruszyli także problem depresji u nastolatków mogący prowadzić niekiedy do przykrych zdarzeń z ich udziałem. Funkcjonariusze uczulali młodzież by zawsze starali się rozmawiać o problemach z dorosłymi oraz by pamiętali, że nie są sami.
Jak zapobiegać samobójstwom?
Rozmawiajmy o samobójstwie. Nie bójmy się pytać wprost. Tak, to trudne, lecz myśli nie widać i trzeba o nie zapytać. Samo zwrócenie uwagi i zainteresowanie już jest pomocą i wielkim krokiem. Wspierajmy innych. Bądźmy dobrymi słuchaczami i oferujmy wsparcie osobom, które przeżywają trudności. Możemy pomóc im poczuć się mniej samotnym i bardziej zmotywowanym do życia. Jeśli sami czujemy, że to zbyt trudne wskażmy możliwość skorzystania z pomocy specjalistycznej. Przekażmy miejsce, numer telefonu, zaprowadźmy. Zwalczajmy stygmatyzację chorób i zaburzeń psychicznych. Bądźmy otwarci na rozmowę o problemach natury psychicznej i pomagajmy przełamać stereotypy na ich temat.
Przypominamy
Telefony zaufania czynne całą dobę: 111 116 oraz 800-121-212
Pamiętaj, że nie jesteś sam i że są ludzie, którzy chcą Ci pomóc. Nie wahaj się poprosić o pomoc, gdy jej potrzebujesz.
Autor: sierż. Marta Wziątek