Aktualności

Policyjne ćwiczenia z zakresu obronności Radomka 2023 w gminach Zakrzew i Przytyk

Data publikacji 29.09.2023

W dniach 20-21 września 2023 na terenie Powiatu Radomskiego odbyły się ćwiczenia doskonalące z zakresu obronności-RADOMKA 2023. Ich głównym tematem była realizacja przedsięwzięć, wynikających z Planu Operacyjnego Funkcjonowania Powiatu Radomskiego w warunkach zagrożenia terrorystycznego i militarnego.

W minionym tygodniu odbyły się specjalne ćwiczenia z zakresu obronności. Celem tych ćwiczeń było sprawdzenie struktur Starostwa Powiatowego w Radomiu w czasie zagrożenia bezpieczeństwa państwa, a także praktyczne sprawdzenie stanu funkcjonowania struktur zarządzania kryzysowego w powiecie. We współdziałaniu z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Radomiu została prowadzona akcja kurierska w ramach mobilizacyjnego uzupełniania Sił Zbrojnych. Na terenie każdej z gmin występowały zaś rozmaite sytuacje kryzysowe, których rozwiązywaniem zajęli się burmistrzowie i wójtowie poprzez rozwinięte w tym celu Stanowiska Kierowania. Ćwiczenie zostało przygotowane przez Biuro Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Radomiu, którego kierownikiem jest Bernadetta Nędzi.

Epizody praktyczne zostały zrealizowane w czwartek, 21 września w gminach Zakrzew i Przytyk przy pomocy sił i środków Komendy Miejskiej Policji, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Zakrzewa, Przytyka i Wrzosu. Zgromadzonych tam przywitał starosta radomski Waldemar Trelka, który kierował ćwiczeniami oraz gospodarz terenu, wójt Leszek Margas.

– To bardzo dobrze, że spotykamy się w takich sytuacjach, ponieważ powinniśmy być gotowi na różne trudne, nieprzewidywalne sytuacje. Każde takie ćwiczenie to również nauka współdziałania pomiędzy samorządami, służbami i wojskiem. Wszyscy mamy nadzieję, że tego rodzaju zagrożenia nie będą obecne w naszej codzienności – mówił m.in. starosta Waldemar Trelka.

Napad na urząd i pościg

Epizodem praktycznym był również napad uzbrojonego napastnika na Urząd Gminy w Zakrzewie, gdzie podłożył on ładunek wybuchowy. W związku z tym została przeprowadzona ewakuacja klientów i pracowników urzędu. Kolejne epizody miały miejsce przy zaporze czołowej zbiornika Domaniów.

Jak się okazało, uzbrojony sprawca uciekł do czekającego przed urzędem samochodu, a następnie rozpoczął ucieczkę w kierunku gminy Przytyk. Rozpoczął się pościg, prowadzony przez Nieetatową Grupę Realizacyjną KMP w Radomiu. Tymczasem patrol radomskiej drogówki, pełniący służbę przy drodze wojewódzkiej numer 740 w miejscowości Wrzeszczów zauważył, jak kierujący pojazdem osobowym na widok radiowozu zawrócił i zjechał w drogę leśną. Patrol ruszył więc w pościg za tym samochodem z użyciem sygnałów dźwiękowych i świetlnych, powiadamiając jednocześnie oficera dyżurnego KMP Radom.

Zatrzymanie na zaporze

Z uwagi na docierające do patroli informacje o posiadaniu przez kierującego i pasażera przedmiotów przypominających broń palną, zostały wystawione kolejne posterunki, w tym również w miejscowości Domaniów. Funkcjonariusze Nieetatowej Grupy Realizacyjnej zajechali mu drogę przy wykorzystaniu radiowozu, rozłożyli tez kolczatkę Auto Stop. Sprawca napadu na urząd i jego pomocnik, widząc, że nie mają szans na ucieczkę, zatrzymali się. Wówczas policjanci, przy wykorzystaniu odpowiedniej taktyki i granatów hukowych, dokonali dynamicznego zatrzymania i obezwładnienia dwóch mężczyzn, znajdując przy nich broń palną.

Na wodzie i w powietrzu

Jak się okazało, podczas przejazdu przez miejscowość Młódnice uciekający przestępcy doprowadzili do kolizji z pojazdem osobowym, a następnie, na drodze biegnącej przez zaporę zbiornika wodnego Domaniów, do zderzenia z pojazdem dostawczym. Bus uderzył w barierki ochronne na wysokości zapory czołowej, wyłamał je i wpadł do wody. Jego kierowca został uwięziony w pojeździe, który zaczął zanurzać się w wodzie, natomiast poszkodowany pasażer busa wypadł przez szybę czołową, wpadając na dno tamy, w tak zwany suchy kanał o wysokość około 10 metrów.

W związku z akcją na wodzie dalsze działania przejął Posterunek Policji w Przytyku, dysponujący łodzią motorową, patrolującą na co dzień zalew domaniowski. Dodatkowo do zabezpieczenia linii brzegowej zbiornika zostali zadysponowani żołnierze 6 MBOT oraz żołnierze Kompanii Saperów z Pomiechówka z kolejną łodzią. Pojawiła się również łódź Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a wkrótce potem kolejna łódź Ochotniczej Straży Pożarna we Wrzosie, zadysponowana przez Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej.  Zabezpieczenie logistyczne, dyspozycją wójta gminy Przytyk, zaczęły realizować jednostki OSP Przytyk i OSP Domaniów.

Na miejsce dotarły również trzy grupy specjalistyczne Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, którymi dowodził st. kpt. Piotr Chłopicki, naczelnik Wydziału Operacyjnego.

Nurkowie ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno – Nurkowego RADOM 5 zlokalizowali pod wodą uwięzionego w busie kierowcę, którego wyciągnęli na powierzchnię i przystąpili do resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Następnie przekazali nieprzytomnego mężczyznę załodze wezwanej na miejsce karetki Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Do zapory dotarła również Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego RADOM 7. Strażacy stwierdzili, że pasażer busa jest przytomny, ale ma złamaną nogę, a jedyną możliwością jego ewakuacji jest zbudowanie stanowiska wyciągowego oraz transport w noszach koszowych. Mężczyzna został ewakuowany przy użyciu technik alpinistycznych, a następnie przekazany kolejnemu Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

Zielona woda w Domaniowie

Tymczasem nurkowie zauważyli, że z beczki, przewożonej w busie wydobywa się nieznana substancja, barwiąc wodę na zielono. Ne miejsce wyruszyła kolejna Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego RADOM 6. Ich ciężki wóz ratowniczy nie miał możliwości dojazdu bezpośrednio do brzegu, dlatego strażacy przetransportowali na miejsce potrzebne wyposażenie za pomocą modułowego wózka. Przygotowali specjalny wąż, do którego wtłaczali powietrze, układając go na powierzchni wody tak, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się substancji. Następnie, po wyłowieniu i zabezpieczeniu beczki, przekazali ją do dalszego badania.

Elektrownia na kółkach od WOT

Żołnierze 6 MBOT przeprowadzili praktyczny pokaz sprzętu i zastosowania Elektrowni Polowej typu KEP. Przeprowadzono drugi epizod pk. „Pomocna Energia”, w którym wzięli udział żołnierze kompanii dowodzenia oraz przedstawiciele Polskiej Grupy Energetycznej. Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przewieźli do Zakrzewa Kontenerową Elektrownię Polową KEP-600. W czwartek odbył się natomiast główny element ćwiczenia, polegający na uruchomieniu elektrowni i przejściu na zasilanie awaryjne.  

– Zgodnie z zapisami ustawy o obronie ojczyzny to dowódcy brygad OT pełnią funkcje koordynatorów w zakresie Systemu Zarządzania Kryzysowego Resortu Obrony Narodowej w poszczególnych województwach. Tego typu ćwiczenia są konieczne do wypracowania odpowiedniego modelu działania, zgrania się, przepracowania ewentualnych przeszkód tak, aby służby – w sytuacji realnego kryzysu – mogły udzielać jak najlepszej i jak najszybszej pomocy – mówi płk Witold Bubak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.  

 Przebieg “Pomocnej Energii” zakładał również poszukiwania uszkodzonego Bezzałogowego Statku Powietrznego, który według scenariusza stanowił zagrożenie dla mieszkańców gminy Zakrzew. Ten punkt ćwiczenia realizowali również żołnierze kompanii dowodzenia, w ramach działań Naziemnego Zespołu Poszukiwawczo-Ratowniczego (NZPR). 

Ostatnim elementem ćwiczeń był pokaz umiejętności psów służbowych KMP w Radomiu, których zakup został dofinansowany z budżetu Powiatu Radomskiego. Zaprezentowano m.in. obezwładnienie niebezpiecznego przestępcy w bezpośrednim pościgu. Kierownikiem ćwiczenia z ramienia KMP Radom był nadkom. Mariusz Staszowski  –  naczelnik Wydziału Sztab Policji.

Obserwatorami ćwiczeń byli: płk Łukasz Baranowski – szef Oddziału Współpracy Cywilno- Wojskowej  Wojsk Obrony Terytorialnej oraz kom. Paweł Lenarcik – naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Radomiu. Wśród obserwatorów epizodów w Domaniowie był również poseł Marek Suski, a także wicestarosta radomski Krzysztof Kozera, burmistrzowie i wójtowie oraz pracownicy urzędów z powiatu radomskiego, a także przedstawiciele wojska.

 

Autor: Starostwo Powiatowe w Radomiu / asp. Karolina Krawczyk /WP KMP w Radomiu

 

 

Powrót na górę strony