Aktualności

Oszukali starsze osoby – apelujemy o ostrożność

Data publikacji 03.10.2023

Po raz kolejny na terenie naszego miasta uaktywnili się oszuści działający metodą „na policjanta”. Radomscy policjanci otrzymali w poniedziałek dwa tego typu zgłoszenia. Apelujemy o ostrożność podczas rozmów telefonicznych. Przypominamy, że o wszystkich podejrzanych sytuacjach należy natychmiast poinformować policję. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy nie pozostają jednak w tyle i modyfikują swoje działania.  Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach charakterystycznych dla osób starszych. W celu wywarcia większego wrażenia i zdobycia zaufania oszuści coraz częściej podszywają się nie tylko za członka rodziny, ale również za urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Wmawiają również, że są policjantami, a pieniądze są potrzebne na wykupienie z problemów członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy. W rozmowie oszuści zawsze proszą o dyskrecję. W ten sposób wyłudzają od pokrzywdzonych często oszczędności całego życia.

W poniedziałek (02.10) policjanci otrzymali dwa zgłoszenia, w których oszukane zostały starsze osoby. W pierwszym przypadku do seniorki zadzwonił oszust podając się za policjanta i poinformował, że jej pieniądze są zagrożone. Kobieta uwierzyła w opowiedzianą historię i swoje oszczędności, ponad 20 tysięcy złotych pozostawiła w bramie, a które następnie przejął oszust. Kolejne oszustwo miało podobny przebieg. Tym razem przestępca podający się za policjanta oszukał starszego mężczyznę. Przekonał, że jego oszczędności są zagrożone i w związku z tym musi on przekazać pieniądze celem ich rzekomego zabezpieczenia, co pokrzywdzony uczynił chowając je pod skrzynką elektryczną znajdującą się w podwórku. W ten sposób mężczyzna stracił ponad 11 tysięcy złotych.

Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom. Jeśli osoba dzwoniąca przedstawia się za policjanta, to pamiętajmy, że prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nigdy też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji. Żadna służba zajmująca się ściganiem oszustów nie działa w taki sposób, że żąda od seniora przekazywania jakichkolwiek pieniędzy. Jeżeli ktokolwiek prosi, abyśmy przekazali pieniądze obcej osobie, to na pewno jest to próba oszustwa.

Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności. O wszystkich podejrzanych sytuacjach należy natychmiast poinformować policję.

Autor: Justyna Jaśkiewicz

Powrót na górę strony