Zadbajmy o bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świętych
Rozpoczął się czas przygotowań do Dnia Wszystkich Świętych, kiedy znacznie częściej odwiedzamy groby bliskich i wyjeżdżamy na oddalone od miejsca zamieszkania cmentarze. Pamiętajmy, że do takich wyjazdów należy się odpowiednio przygotować. Zachowajmy szczególną ostrożność, by nie paść ofiarą przestępców. Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Dlatego powinniśmy zastosować kilka podanych przez nas wskazówek.
Aby dni zadumy i pamięci o zmarłych przebiegły spokojnie, apelujemy o zachowanie rozsądku, wzmożoną czujność i przestrzeganie kilku ważnych zasad bezpieczeństwa.
Przed wyjściem z domu
Bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie swojego mieszkania. Wychodząc, sprawdź czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone,a piecyki elektryczne wyłączone. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi. Złodziej zazwyczaj zna te miejsca. Włącz alarm, jeśli taki posiadasz. Nie zamieszczaj informacji w social mediach o swoim planowanym wyjeździe. Poproś swojego zaufanego sąsiad, żeby zwrócił uwagę na podejrzanie zachowujące się osoby.
W podróży
Na głównych trasach na Mazowsza na drogach dojazdowych do miast oraz w okolicach wszystkich cmentarzy, każdego dnia działań „Wszystkich Świętych 2023” policjanci ruchu drogowego wspomagani przez innych funkcjonariuszy będą dbać o porządek w ruchu drogowym i bezpieczeństwo podróżujących. Kierowcy jednak muszą pamiętać o tym, że w pierwszej kolejności to oni sami odpowiadają za bezpieczeństwo swoje, swoich pasażerów oraz innych użytkowników dróg. Policjanci skupiać się będą na eliminowaniu utrudnień w ruchu drogowym poprzez jego upłynnianie, szczególnie w miejscach, gdzie wprowadzona została tymczasowa zmiana organizacji ruchu.
Pamiętaj! Nie należy parkować pojazdu w odległości mniejszej niż 10 metrów od przejścia dla pieszych lub skrzyżowania oraz mniejszej niż 15 metrów od przystanku autobusowego.
Ważne! Policjanci apelują do wszystkich kierujących pojazdami oraz osób pieszych, aby przypomnieli sobie co oznaczają sygnały i polecenia wydawane przez policjantów oraz osoby uprawnione do kierowania ruchem i zwracali na nie uwagę, stosując się do wydawanych poleceń. W wielu miejscach, w celu upłynniania ruchu, policjanci będą podejmowali ręczną regulację, dlatego ważnym jest, aby te podstawowe zasady zostały przez uczestników ruchu drogowego odświeżone.
Również piesi powinni pamiętać o bezpiecznym zachowaniu się na drodze zwłaszcza w okolicach cmentarzy. Przechodzenie przez jezdnie powinno odbywać się tylko na oznaczonych przejściach dla pieszych lub w wyznaczonych w tym okresie miejscach. W porze wieczorowo-nocnej poruszając się po drodze poza terenem zabudowanym powinniśmy mieć elementy odblaskowe. To sprawi, że będziemy bardziej widoczni dla kierowców poruszających się po drodze, a przez to zwiększy się nasze bezpieczeństwo.
Udając się na cmentarz samochodem
Pamiętaj, nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu. Przed wyjazdem wyjazdem przygotuj pojazd do podróży. Podczas jazdy przestrzegaj limitów prędkości, stosuj się do ograniczeń i znaków. Korzystaj z pasażerami z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewoź w fotelikach samochodowych. Bezwzględnie stosuj się do wydawanych poleceń przez policjantów i innych służb porządkowych. Zaparkuj pojazd tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Rozważ podróż komunikacją miejską, która w tym czasie dojeżdża bezpośrednio pod cmentarze, a autobusy kursują częściej niż zwykle.
Na cmentarzach...
Podczas porządkowania grobów nie zostawiaj , nawet na chwilę, torebki czy saszetki na pomniku lub ławce. Złodziej tylko czeka na okazję. Wybierając się na groby, nie zabieraj większej ilości gotówki, cennej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Będą bezpieczniejsze, jeżeli pozostawimy je w domu.
Nie zostawiaj w zaparkowanym samochodzie rzeczy wartościowych w widocznym miejscu. Wychodząc z pojazdu, zwróćmy uwagę czy okna i drzwi naszego samochodu zostały zamknięte. Starajmy się parkować na strzeżonych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku.
Zadbaj o bezpieczeństwo osób nam towarzyszących - dzieci oraz osób starszych, cierpiących na zaburzenia pamięci. W tłumie łatwo jest się zgubić, a wtedy o panikę nie trudno. Bardzo ważną i pomocną rzeczą będzie założenie na nadgarstku dziecka czy seniora tzw. opaski niezgubki bądź umieszczenie kartki w ubraniu z numerem telefonu lub adresem rodziny zagubionej osoby.
Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją publiczną, uważaj na kieszonkowców. Torebka powinna być zawsze zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, a portfel schowany w głębiej położonej przedniej kieszeni. W trakcie płacenia za zakupy nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie.
Bądźmy w tym okresie dla siebie życzliwi i wyrozumiali.
Życzymy bezpiecznych podróży na groby bliskich, aby zbliżające się święta mogły być czasem zadumy i wspomnień o tych, którzy odeszli.
Zespól Prasowy zs. w Radomiu