Przemoc rówieśnicza wśród dzieci i młodzieży
Przemoc wśród dzieci i młodzieży jest wieloaspektowym zjawiskiem, jego skala jest alarmująca. Sytuacja jest o tyle trudna, że ofiary niechętnie mówią o swoich doświadczeniach i najczęściej nie chcą zgłaszać problemu. O tym w jaki sposób szerzyć świadomość wśród młodzieży i budować pozytywne relacje rówieśnicze opowiedziała funkcjonariuszka Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu wraz z dzielnicowymi z Komisariatu Policji w Zakrzewie.
Wczoraj (04.03) w Publicznej Szkole w Cerekwi odbyła się prelekcja dotycząca przemocy rówieśniczej. Przemoc rówieśnicza dotyka coraz więcej uczniów, którzy na jakimś etapie swojej edukacji są ofiarami lub sprawcami prześladowania rówieśniczego. W obecnych czasach, kiedy praktycznie wszyscy mają telefony komórkowe, ataki na rówieśników są nagrywane, a następnie publikowane w internecie. Takie zachowanie jest podwójnie niebezpieczne, nie dość, że ofiara jest fizycznie i psychicznie zaatakowana, to dodatkowo jest ośmieszana i poniżana przez reakcje internautów. Choć najbardziej oczywistą formą przemocy jest agresja fizyczna, dorównuje jej jakże dotkliwa i problematyczna dla dzieci i młodzieży przemoc relacyjna czyli psychiczna. Podczas prelekcji policjantka omawiała co jest przejawem przemocy rówieśniczej, a także co to jest czyn karalny i jakie środki mogą zostać zastosowane w stosunku do młodego człowieka. Zwróciła uwagę na ważny aspekt, mianowicie na fakt, że nic w sieci nie ginie i wbrew pozorom nie jest anonimowe.
Na zakończenie spotkania dzielnicowi z Komisariatu Policji w Zakrzewie poinformowali młodzież o ważnych telefonach takich jak telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, a także zachęcali do zgłaszania niepokojących zdarzeń mających miejsce w ich otoczeniu.
Młodzież ze szczególną uwagą wysłuchała prelekcji i dzieliła się swoimi spostrzeżeniami.
Gdzie szukać pomocy?
112 – numer alarmowy
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
116 123 – Kryzysowy telefon dla dorosłych
800 119 119 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach dotyczących bezpieczeństwa dzieci.
800 12 12 12 – Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
Autor: sierż. Marta Wziątek / WP KMP Radom