Aktualności

Niestandardowe zachowania osób – szkolenia radomskich policjantów

Instruktorzy z Zespołu Kadr i Szkolenia Wydziału Wspomagającego Komendy Miejskiej w Radomiu cyklicznie organizują dni szkoleniowe z zakresu podejmowania interwencji i reagowanie na niestandardowe zachowania osób, wobec których są one podejmowane.

Szkolenie dotyczące niestandardowych zachowań osób zostało wprowadzone do realizacji Decyzją nr 399 Komendanta Głównego Policji z dnia 18 listopada 2021 r. i realizowane jest w ramach doskonalenia zawodowego lokalnego. Kurs dedykowany jest dla policjantów służby prewencyjnej w szczególności komórek patrolowych, wywiadowczych oraz patrolowo –interwencyjnych.

 W ramach szkolenia policjanci doskonalą swoje umiejętności przeprowadzania interwencji wobec osób wykazujących agresję fizyczną oraz słowną, a także wobec przejawiających zaburzenia lub których zachowanie wskazuje, że nie kontrolują swojego zachowania z innych przyczyn (mogących znajdować się pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych albo w stanie upojenia alkoholowego).  Policjant musi być przygotowany do nagłej modyfikacji taktyki podyktowanej zmianą zachowania osoby, wobec której podejmowana jest interwencja. Dużą role odgrywa tutaj umiejętność komunikowania się z osobą, wobec której podejmujemy interwencję.

Bardzo duży nacisk podczas szkolenia kładzie się na doskonalenie taktyk i technik interwencji z uwzględnieniem możliwie jak największego zestawu nietypowych zachowań osób, wobec których podejmuje się interwencje. Policjanci po długiej i intensywnej rozgrzewce ćwiczyli cały dzień, indywidualnie i zespołowo, bezpieczne techniki unieruchamiania i transportowania osoby agresywnej.

Drugim ważnym elementem podczas szkolenia jest udzielanie pierwszej pomocy ćwiczonej w symulacjach czyli w trudnych warunkach zbliżonych do realnych zwłaszcza w zakresie reagowania na nagłe zatrzymanie krążenia, przygotowania osoby do transportu i dozorowania jej stanu do czasu przekazania zespołowi ratownictwa medycznego.

Przed rozpoczęciem zajęć praktycznych i symulacji policjanci pogłębiają wiedzę z zagadnień prawnych dotyczących użycia lub wykorzystania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej. Podczas tych zajęć omawiane są między innymi zachowania spowodowane zażyciem substancji psychoaktywnej wpływającej na wzrost ryzyka wystąpienia zachowań agresywnych i autoagresywnych, zaburzeń postrzegania sytuacji oraz zaburzeń komunikowania się.

Autor: mł.asp. Dawid Sekuła

Zespół Kadr i Szkolenia Wydziału Wspomagającego KMP Radom

  • na sali gimnastycznej policjanci podczas szkolenia
  • w sali przy stołach siedza umundurowani policjanci
  • policjanci w strojach sportowych stoja w okręgu w środku instruktorzy policyjni
  • policyjni instruktorzy pokazują techniki i taktyki w tle policjanci bez umundurowania w strojach sportowych
  • policyjni instruktorzy pokazują techniki i taktyki w tle policjanci bez umundurowania w strojach sportowych
  • 4 policjantów podczas szkolenia z pierwszej pomocy
  • na sali gimnastycznej grupa policjantów podczas szkolenia z pierwszej pomocy
  • policjanci podczas szkolenia z pierwszej pomocy
  • policjanci podczas szkolenia z pierwszej pomocy
Powrót na górę strony