Aktualności

Nie wiedział skąd jest! Pijany 17-latek trafił pod opiekę rodziny.

Data publikacji 16.07.2024

Dyżurny wyszkowskiej komendy otrzymał zgłoszenie od pracownika jednej ze stacji paliw z terenu gminy Zabrodzie „ chłopiec potrzebuje pomocy…nie wie jak się tu znalazł i skąd jest!”. Szybko okazało się co było przyczyną jego dezorientacji. 17-latek miał blisko 1,5 promila alkoholu . Mundurowi przekazali go pod opiekę rodzinie.

W minioną sobotę (13.07) tuż przed północą dyżurny wyszkowskiej  komendy otrzymał zgłoszenie od pracownika jednej ze stacji paliw z terenu gminy Zabrodzie „ chłopiec potrzebuje pomocy…nie wie jak się tu znalazł i skąd jest!”. Na miejsce natychmiast udali się mundurowi. Szybko okazało się co było przyczyną  jego dezorientacji. 17-latek miał blisko 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. W rozmowie z policjantami nie potrafił wskazać gdzie spożywał alkohol i z kim. Mundurowi zaopiekowali się nastolatkiem do czasu przekazania rodzinie. Na szczęście 17-latek nie potrzebował pomocy medycznej.

Picie alkoholu przez małoletnich jest zabronione. Młody człowiek, który zostanie przyłapany na spożywaniu alkoholu musi liczyć się z konsekwencjami, nie tylko tymi zdrowotnymi, ale trzeba mieć również świadomość, że takie zachowanie będzie miało swój finał  w sądzie dla nieletnich. Zarówno on jak i jego rodzice mogą otrzymać karę. Warto również pamiętać, że alkohol źle wpływa na rozwój młodego człowieka.

Zgodnie z polskim prawem alkohol mogą kupować jedynie osoby, które ukończyły 18. rok życia.  Skąd zatem młodzi ludzie biorą alkohol? Na ogół jest to albo jeden z domowników, albo znajomych, którzy kupują lub częstują nieletniego napojem wyskokowym. Okazuje się jednak, że im wcześniejsza inicjacja alkoholowa, tym większe ryzyko uzależnienia. Zgodnie z przepisami zabroniona jest sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych osobom nieletnim. Karalna jest nie tylko sprzedaż lub podawanie alkoholu nieletnim  lecz także rozpijanie małoletniego.

Policjanci przypominają rodzicom, że czas spędzany poza domem przez  nastolatków staje się okazją do eksperymentowania z papierosami, alkoholem czy narkotykami. W przypadku osób do 18 roku życia takie zachowanie stanowi przejaw demoralizacji. Funkcjonariusze apelują do rodziców, aby w procesie wychowania dziecka zwracali uwagę na zagrożenie uzależnieniami, które powodują nieodwracalne zmiany w młodym organizmie.

 

Autor: mł.asp. Wioleta Szymanik / KPP Wyszków

Powrót na górę strony