"Kierowco! Nie polujemy na zebrach!!! z wyszkowskimi policjantami i uczniami
"Kierowco! Nie polujemy na zebrach" to hasło kampanii mającej na celu zwrócenie uwagi kierującym, aby zachowywali szczególną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uczniowie wyszkowskich szkół wzięli udział w happeningach zorganizowanych przy przejściach dla pieszych.
Piesi są najbardziej zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego. Zderzenie pieszego z pojazdem, prawie zawsze kończy się obrażeniami, niejednokrotnie bardzo poważnymi, a nawet śmiercią. Do wielu zdarzeń drogowych dochodzi w rejonach przejść dla pieszych, czyli tam, gdzie z pozoru powinniśmy czuć się bezpiecznie. Wynikać to może z tego, że zarówno piesi jak i kierujący zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
O tym, jak prawidło należy się rozejrzeć przechodząc przez jezdnię, dlaczego tak ważne jest zatrzymanie się przy przyjściu dla pieszych czy odłożenie na parę chwil telefonu, który odbiera nam skupienie, a także dlaczego kierowcy powinni zdjąć „ nogę z gazu” zbliżając się do oznakowanego przejścia dla pieszych, szczególnie tych w rejonach wyszkowskich szkół, mówili policjanci , którzy w działania pn. „ Kierowco nie polujemy na zebrach !”, jak co roku, włączyli uczniów szkół podstawowych.
Policjanci wspólnie z uczniami, zaakcentowali swoją obecność na przejściach dla pieszych w rejonach lokalnych szkół. Mimo tego, że podczas happeningu dotykamy jednego z najpoważniejszych problemów, kampania jest realizowana w sposób niestandardowy i „z przymrużeniem oka”. Główna jej postać to ZEBRA, widoczna na banerach oraz ulotkach i naklejkach, przekazywana była przez dzieci i policjantów kierującym, a wszystko po, aby zwrócić im uwagę, że jazda z nadmierną prędkością, brak wyobraźni i skupienia, można bez wątpienia porównać do „ polowania”, ale tego „na zebrach”, a przecież bezpieczeństwo każdego z uczestników ruchu drogowego jest najważniejsze.
Wyszkowscy policjanci działania pn. „ Kierowco nie polujemy na zebrach !”, prowadzą od poniedziałku (9.09) do piątku (13.09).
Autor: mł.asp. Wioleta Szymanik