„Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie”?- rodzicu, czy wiesz co robi Twoje dziecko sieci?
Jestem twoim przyjacielem, tylko ja ciebie rozumiem, na mnie zawsze możesz liczyć… Internet, to bez wątpienia miejsce nauki, poznawania świata, rozrywki, ale także miejsce nawiązywania relacji, nie zawsze tych pozytywnych. W sieci czyhają też tacy, którzy nawiązują relacje z dzieckiem z zamiarem jego seksualnego wykorzystania. A ty jak chronisz swoje dziecko, przed uwodzeniem w sieci?
Wyszkowscy funkcjonariusze podczas profilaktycznych spotkań z dziećmi w szkole poruszą wiele tematów dotyczących ich bezpieczeństwa, w tym dotyczących ich życia w cyberprzestrzeni. Internet, to bez wątpienia miejsce nauki, poznawania świata, rozrywki, ale także miejsce nawiązywania relacji, nie zawsze tych pozytywnych.
Podczas warsztatów pn. „ Kim jestem w sieci”, dzieci i młodzież doskonale znają i opisują zagrożenia jakie występują w Internecie, potrafią opisać emocje, które towarzyszą im w związku z doświadczaniem negatywnych aspektów życia wirtualnego oraz wskazują jak można pomóc sobie i innym, którzy tej cyberprzemocy doświadczyli. Podczas wspólnej dyskusji, policjanci wielokrotnie podkreślają, jak bardzo istotne jest kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania w stosunku do obcych osób poznanych w sieci, a także uczą ostrożnego gospodarowania informacjami na swój temat, które zamieszczają w Internecie oraz asertywności.
Kto jest po drugiej stronie?
Dzieci i nastolatkowie każdego dnia spędzają w Internecie wiele godzin. Korzystając z wszelakich komunikatorów, nawiązują relacje, udostępniając wiele informacji na swój temat. Fascynują się życiem innym, a autorytetów często szukają wśród nowo poznanych w sieci osób i internetowych influencerów. Często, Internetowy świat przenika ich tak bardzo, że z czasem zaciera się granica pomiędzy pojęciem "nieznajomy" a "znajomy", a osoby poznane w „sieci”, mogą paradoksalnie stać się im bliższe, niż te które są obok nich w realnym świecie. Kto tak naprawdę jest po drugiej stronie ekranu? Komu nasze dzieci zwierzają się z problemów, rozmawiają o swoich emocjach i doświadczeniach? Czasem krótki brak czujności, czy brak rozmowy lub właściwej reakcji na to co dzieje się z dzieckiem sprawia, że stajemy w obliczu tragedii. A „ przyjacielem”, wbrew stereotypom, nie musi być tylko ktoś w dojrzałym wieku, ale również osoba młoda.
Grooming- co to takiego?
To nic innego jak uwodzenie w sieci. Osoby dorosłe, wykorzystując znane komunikatory, nawiązują relacje z dzieckiem z zamiarem jego seksualnego wykorzystania. Początkowo zaprzyjaźniają się ze swoją ofiarą, okazują zrozumienie, zdobywają zaufanie, manipulują aby ostatecznie osiągnąć swój cel. Zaczyna się od prezentowania treści pornograficznych, po zmuszenie do wysyłania intymnych zdjęć, a nawet filmików z udziałem naszego dziecka, po nakłanianie do spotkania się w realnym świecie. Zdarza się, że dziecko nie chce już kontynuować takiej znajomości, ale jest zastraszane i obawia się upublicznienia przekazanych treści.
Czy jesteś pewien, że ten problem nie dotyczy twojego dziecka ? Jaką masz kontrolę nad tym co ono robi w sieci? Jak często rozmawiacie z dzieckiem na temat bezpieczeństwa, zaufania, emocji które towarzyszą mu każdego dnia?
CHROŃ DZIECKO PRZED UWODZENIEM W SIECI:
- Bądź uważnym rodzicem.
Obserwuj dziecko, próbuj zrozumieć jego potrzeby i przyczyny zachowania.
- Naucz dziecko jak bezpiecznie nawiązywać relacje zarówno tych online, jak i offline.
- Ustal zasady korzystania z Internetu.
- Ustal z dzieckiem zasady nawiązywania, utrzymywania kontaktów i spotykania się z osobami poznanymi w sieci. Zadbaj o bezpieczeństwo spotkań, jeżeli wyrażasz na nie zgodę.
- Reaguj!- kiedy dowiadujesz się lub tylko podejrzewasz ryzyko niebezpiecznej relacji dziecka w sieci, ale także poza nią. Rozmawiaj z dzieckiem i wesprzyj je.
Plik źródło: https://www.gov.pl/web/badz-z-innej-bajki/grooming
Autor: mł.asp. Wioleta Szymanik