Otrzymałeś podejrzany link, wiadomość e-mail? Sprawdź dwa razy, zanim przekażesz swoje pieniądze
Policjanci apelują, aby nie klikać w przypadkowe linki, nadesłane w wiadomościach tekstowych od podmiotów podszywających się pod różne instytucje lub osoby. Zwłaszcza jeśli jest to związane z przekazywaniem pieniędzy. Poprzez załączony do wiadomości link, przestępcy uzyskują dane do logowania i okradają oszczędności z konta lub wprowadzają nas w błąd, w wyniku którego to my sami, takie pieniądze im przekażemy.
Zgłoszenia dotyczące osób, które otrzymały sms-y, e-maile lub wiadomości tekstowe na komunikatorach internetowych z podejrzanym linkiem to już niemal policyjna codzienność. Po kliknięciu w niego wyświetlają się strony łudząco podobne do stron bankowych lub stron z płatnościami elektronicznymi. Logowanie powoduje, że przestępcy przejmują nasze dane i w ten sposób uzyskają dostęp do konta bankowego. Natychmiast logują się na nasze konto i dokonują przelewów, kradnąc nasze oszczędności. Do tej metody oszustwa, przestępcy coraz częściej wykorzystują najbardziej popularne komunikatory internetowe.
Zdarza się też tak, że otrzymujemy wiadomości e-mail zawierające fikcyjne faktury, informacje o płatnościach, a my niczego nieświadomi, sami przekazujemy pieniądze, na wskazane przez oszustów numery kont.
Apelujemy i przestrzegamy: nigdy nie należy klikać w nieznane linki! Zanim przekażesz jakiekolwiek pieniądze, upewnij się, że mail pochodzi od właściwego nadawcy, a wiadomość jest wiarygodna. Ostrożność nic nie kosztuje, a może uchronić nasze oszczędności. Jeśli choćby mały szczegół budzi nasze wątpliwości, zachowaj rozwagę. Zwracajmy uwagę na treść wiadomości czy pisma. Zaniepokoić powinny nas chociażby literówki w adresie e-mail, czy treści pisma, słowa pisane w niepoprawnej formie językowej, bądź nagłe zmiany danych zawartych np. w otrzymanych fakturach, które dotychczas opłacaliśmy.
Zasady bezpieczeństwa w sieci:
- Nie otwieraj wiadomości i załączników otrzymanych e-mailem od nieznanych nam nadawców;
- Nie otwieraj żadnych linków załączonych do wiadomości pochodzących z nieznanego źródła;
- Nie zapisuj loginu, ani haseł dostępu w plikach tekstowych – takie pliki mogą zostać przechwycone przez programy i aplikacje szpiegujące;
- Nigdy nie przesyłaj haseł i loginów w wiadomościach tekstowych czy mailowych nawet do bliskich;
- Nie podawaj też w wiadomościach czy w rozmowie przez telefon haseł i loginów – pracownicy banku nie będą o to prosić, z takimi żądaniami piszą i dzwonią zawsze oszuści podszywający się pod pracowników banku;
- Warto zadbać o programy antywirusowe i chroniące przed hakerskim oprogramowaniem (antyphishing).
Autor: mł.asp. Wioleta Szymanik