Uśpiona czujność = stracone pieniądze. Kolejne ofiary wyłudzania pieniędzy przy wykorzystaniu kodów
Kolejne ofiary wyłudzenia pieniędzy przy wykorzystaniu systemu płatności mobilnych. Oszuści za pomocą komunikatorów portali społecznościowych podszywają się pod rodzinę czy znajomych i uzyskują kod z dostępem do naszych płatności. Policjanci po raz kolejny apelują o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożności.
Chcąc wyłudzić pieniądze oszuści za pomocą powszechnych komunikatorów podają się za członków naszej rodziny czy znajomych i pod pretekstem pilnych płatności proszą o wygenerowanie kodu w systemie płatności mobilnych. Najczęściej tłumaczą to chwilowym brakiem dostępu do środków albo ustawionymi limitami na koncie, składając obietnicę szybkiego oddania " pożyczonych" na chwilę pieniędzy. W ten sposób łatwowierność prowadzi do uszczuplenia naszych oszczędności.
Pomimo tak wielu ostrzeżeń, właśnie w ten właśnie sposób pieniądze stracili 24 i 44-letni mieszkańcy powiatu wyszkowskiego, którzy byli przekonani, że udostępniają kody do płatności znajomym z portalu społecznościowego. Tymczasem okazało się, że z prośbą o chwilową pomoc finansową zgłosił się nie brat czy kolega, a haker, który przejął ich konta społecznościowe. W ten sposób jeden z mężczyzn w krótką chwilę stracił 3200 zł, a drugi 680 zł.
Aby nie paść ofiarą takiego oszustwa należy:
- potwierdzać tożsamość „znajomych”, którzy piszą do nas przez internetowe komunikatory - najlepiej zadzwonić do takiej osoby. Wykonanie takiego połączenia zajmie nam kilkadziesiąt sekund, a tym samym zyskamy pewność, że nasz znajomy rzeczywiście jest w potrzebie i to właśnie jemu, a nie oszustowi przekazujemy pieniądze,
- sprawdzać dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie),
Pamiętajmy, aby nie paść ofiarę oszustów należy bezwzględnie weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę, a przede wszystkim należy zachować czujność i rozsądnie podchodzić do wiadomości o pożyczenie pieniędzy.
Autor: podkom. Wioleta Szymanik