Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Chcesz mieć wpływ na bezpieczeństwo w Twojej okolicy? To takie proste! Skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 28.02.2025

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to nowoczesna platforma wymiany informacji pomiędzy społeczeństwem a Policją. Jesteś świadkiem przekraczania prędkości przez kierujących, spożywania alkoholu w miejscu publicznym czy grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją? Te i wiele innych zagrożeń możesz w prosty i szybki sposób nanieść na mapę. Aby skorzystać z tego udogodnienia wystarczy dowolne urządzenie z dostępem do Internetu.

Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa kontakt z Policją został maksymalnie uproszczony. Wystarczy dowolne urządzenie wyposażone w przeglądarkę i dostęp do Internetu. Może to być smartfon, tablet, komputer. Nie trzeba zakładać konta, ani nigdzie się logować. Zgłoszenie można wysłać anonimowo i bardzo szybko.

Wizualizacja KMZB

Jak nanieść zgłoszenie?

Wystarczy wejść na stronę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Po jej załadowaniu naszym oczom ukaże się mapa Polski. Musimy tylko kliknąć w plus widoczny w prawym dolnym rogu ekranu i wyświetlony zostanie katalog spraw, które można zgłaszać za pomocą platformy. Należą do nich między innymi: akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, nieprawidłowe parkowanie, niewłaściwa infrastruktura drogowa, przekraczanie dozwolonej prędkości, grupowanie się małoletnich oraz inne kategorie. Następnie, należy określić miejsce występowania zagrożenia.  Można dodać samo zgłoszenie, ale policjanci zachęcają do tego, aby opisać krótko występujący problem. Taki opis może pomóc w rozpoznaniu sprawy. Kolejną z opcji jest również możliwość załączenia pliku w postaci zdjęcia lub krótkiego filmu.

Co później dzieje się z moim zgłoszeniem?

Policjanci weryfikują przesłane zgłoszenie. Jeśli informacja zostanie przez nich potwierdzona, funkcjonariusze podejmą działania, które będą zmierzały do jej wyeliminowania.

Jeśli na przykład mamy do czynienia z przekraczaniem prędkości, na miejscu pojawiają się policjanci wyszkowskiej drogówki z miernikami prędkości. Będą dyscyplinować kierujących, którzy w tym miejscu nie stosują się do obowiązujących ograniczeń. Funkcjonariusze mogą też wdrożyć działania polegające na zawnioskowaniu o zmianę oznakowania lub o instalację progów zwalniających. Wszystkie decyzje poparte są doświadczeniem mundurowych i podejmowane po dokładnym zweryfikowaniu danego problemu.

Jeśli zgłaszany przez ciebie problem, dotyczy określonych dni tygodnia czy pory dnia np. zakłócania porządku, ciszy nocnej czy grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją, bez wątpienia, pomocnym będzie dokładne opisanie  problemu ze wskazaniem, kiedy on najczęściej występuje.

Zdarza się, że notorycznie zmierzasz się z problem nieprawidłowego parkowania? Oprócz zgłoszenia i opisu, możesz dołączyć zdjęcie lub krótki film.

Zgłoszenia  na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa są anonimowe.

Pamiętaj, w przypadku potrzeby nagłej interwencji Policji, zgłoszenia dokonuj za pośrednictwem numeru alarmowego 112 lub połącz się bezpośrednio dyżurnym wyszkowskiej jednostki, pod numerem 47 70 46 200.

Autor: podkom. Wioleta Szymanik

Powrót na górę strony