Wiosna sprzyja rowerzystom
Rower jest popularnym środkiem transportu, zwłaszcza teraz, gdy pogoda coraz bardziej sprzyja miłośnikom jednośladów. Jednak rower to nie tylko środek transportu, którym dorośli dojeżdżają do pracy, a dzieci i młodzież do szkoły, ale przede wszystkim to przyjemność i dobry sposób na aktywne i rodzinne spędzanie wolnego czasu. Przypominamy jednak, że aby ta aktywność była zawsze bezpieczna, każdy rowerzysta musi pamiętać o kilku ważnych zasadach i przestrzegać przepisów! Poniżej zamieszczamy przydatne dla nich wskazówki.
Na drogi powiatu wyszkowskiego wyjeżdża coraz więcej rowerzystów. Bez wątpienia sprzyja temu wiosenna aura i chęć aktywnego i przyjemnego spędzenia czasu. Musimy jednak pamiętać, że kierując rowerem nie chroni nas karoseria czy poduszki powietrzne, dlatego od rowerzystów wymaga się szczególnej czujności i ostrożności.
Bezpieczeństwo rowerzystów zależy od wielu czynników: warunków atmosferycznych, natężenia ruchu ale w głównej mierze, od zachowania się na drodze samych rowerzystów jak i innych uczestników ruchu.
Co wpływa na bezpieczeństwo rowerzystów?
1. Zacznijmy od sprawdzenia, czy nasz rower ma obowiązkowe wyposażenie i jest sprawny technicznie:
- lampa ze światłem białym lub żółtym selektywnym, umieszczona z przodu,
- sygnał dźwiękowy (na przykład dzwonek) o nieprzeraźliwym tonie,
- lampa ze światłem czerwonym umieszczona z tyłu (może być światło migające),
- światło odblaskowe barwy czerwonej umieszczone z tyłu, w kształcie innym niż trójkąt,
- przynajmniej jeden skutecznie działający hamulec – ręczny lub nożny.
2. Pamiętaj! Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny. Zadbaj o to, żebyś był widoczny dla innych użytkowników dróg. Wyposaż się w elementy odblaskowe i kask. To tak niewiele, a może uratować twoje zdrowie i życie.
Pomimo, że przepisy nie nakładają na rowerzystów obowiązku korzystania z kasków ochronnych, to jednak kolizja, czy ,,wywrotka,, na rowerze pozornie wyglądająca na niegroźną może spowodować poważne obrażenia. Z kolei elementy odblaskowe pomogą kierowcom dostrzec rowerzystę zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych.
3. Korzystaj z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku w którym się poruszasz .W przypadku braku drogi dla rowerów możesz poruszać się poboczem lub jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi).
4. Jazda rowerem po chodniku dozwolona jest w wyjątkowych przypadkach:
- opiekujemy się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
- szerokość chodnika wzdłuż drogi , po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 50km/h wynosi co najmniej 2m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów
- warunki atmosferyczne zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, ulewa, gołoledź, gęsta mgła)
5. Rowerzysto, są miejsca w których niestety nie jesteś mile widziany! Nie wynika to z braku sympatii do cyklistów, ale z troski o wasze bezpieczeństwo. Przepisy zabraniają ruchu rowerów po drogach ekspresowych i autostradach.
6. Obowiązują cię też pewne zasady, takie jak zakaz:
- czepiania się pojazdów,
- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach,
- korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.
7. Pamiętaj, że rower to też pojazd tak jak każdy inny. Dlatego cyklistów obowiązuje ta sama zasada, co kierujących chociażby samochodami – „ Piłeś, nie jedz!”. Kierowanie rowerem po spożyciu alkoholu, wiąże się nie tylko z dotkliwymi konsekwencjami prawnymi ( do 2500 zł grzywny ), ale przede wszystkim takimi, które mogą być dla nas nieodwracalne, jak utrata zdrowia, a nawet życia.
Apelujemy o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego ale i zadbanie o własne bezpieczeństwo.
Autor: podkom. Wioleta Szymanik