Będzie slisko i mroźno!
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Policja ostrzegają przed oblodzeniem na drogach i chodnikach. W związku z gołoledzią Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego stopnia dla sześciu województw w tym Mazowsza.
Zagrożenie pierwszego stopnia obowiązuje na: Pomorzu, Warmii i Mazurach, Mazowszu, w Kujawsko-Pomorskiem, na Podlasiu i na Lubelszczyźnie.
IMGW zaleca ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
„Spadek temperatury w nocy poniżej 0 st. może powodować, że na drogach i chodnikach będzie ślisko” – sygnalizuje RCB na Twitterze. „Zachowajcie ostrożność” – apeluje Centrum.
W ostatnich dniach w Polsce utrzymywała się wiosenna pogoda. Z południowego zachodu i południa napływało nad nasz kraj ciepłe powietrze polarnomorskie. Temperatura maksymalna prawie w całym kraju, oprócz północnego wschodu, przekraczała 10 st. C, a w niedzielę i poniedziałek w województwach centralnych i południowych była wyższa niż 15 st. C.
Radykalne zmiany od piątku
Cyrkulacja nad Polską zaczyna się jednak zmieniać. Od północy kraju nad Polską rozbuduje się klin wyżowy związany z wyżem znad Skandynawii. Napływać będzie chłodniejsza, polarna morska masa powietrza.
Na północy kraju miejscami pojawiły się dziś opady deszczu ze śniegiem, a w górach – śniegu. Kolejnej nocy (ze środy na czwartek) deszcz ze śniegiem może padać w wielu rejonach kraju.
Z każdym dniem będzie coraz chłodniej, a radykalnie pogoda zmieni się od piątku. Znad Morza Barentsa napłynie mroźne arktyczne powietrze. Na północy i północnym wschodzie kraju zacznie padać śnieg, temperatura znacznie obniży się.
W sobotę i niedzielę powróci prawdziwa zima. Mroźne powietrze dotrze do nas znad Syberii. W nocy w województwach północno-wschodnich i w kotlinach górskich temperatura spadnie poniżej -10 st. C; na pozostałym obszarze kraju mróz będzie trochę lżejszy.
Ujemna temperatura powietrza utrzymywać się będzie także w ciągu dnia, tylko na północnym zachodzie temperatura maksymalna nieznacznie przekroczy 0 st. C. W całym kraju wystąpią opady śniegu, miejscami, szczególnie na południu, mogą one być intensywne. Silny i porywisty północny wiatr potęgować będzie odczucie chłodu. Apelujemy do kierowców o dososowywanie prędkości na drodze do aktualnie panujących warunków atmosferycznych.
Ponadto niskie temperatury zwłaszcza w nocy to zagrożenie dla osób bezdomnych, starszych i samotnie mieszkających. Zagrożenie to dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu.W okresie jesienno-zimowym policjanci systematycznie kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Udzielają potrzebującym informacji, w jakich placówkach mogą znaleźć schronienie i bezpiecznie przetrwać zimę. Pamiętajmy, że naszym wspólnym obowiązkiem jest dbałość o życie i zdrowie drugiego człowieka. Dlatego każdy śpiący na ławce, osłabiony czy nietrzeźwy człowiek to sygnał działania dla mundurowych.
Zwracamy się także z apelem by nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Zwróćmy uwagę na osoby bezdomne, samotne, bezradne czy nietrzeźwe. Informujmy o każdej zauważonej osobie leżącej lub siedzącej na ziemi, ławkach, przystankach, bądź przebywającej w altankach ogrodowych, czy pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych, która mogłaby być narażona na wyziębienie. Zgłoszenia można przekazywać pod numerami telefonów 997, 112 lub pogotowia ratunkowego.
Zgłosić miejsca przebywania osób bezdomnych możemy także za pośrednictwem aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każde takie zgłoszenie jest weryfikowane i może stanowić nieocenioną pomoc dla policjantów. Jeżeli wiemy o gromadzeniu się osób bezdomnych w altankach działkowych, pustostanach, ciągach ciepłowniczych kliknijmy na Mapie Zagrożeń "zgłoś", a mundurowi w ciągu kilku dni sprawdzą te miejsca.
Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwe serce i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie.
Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.