Dwa tysiące zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa
Dwa tysiące zgłoszeń zagrożeń od początku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa odnotowali wyszkowscy policjanci. Za pomocą tego narzędzia mieszkańcy powiatu wyszkowskiego aktywnie informują policję o pojawiających się zdarzeniach mających wpływ na bezpieczeństwo. Ponad połowa z tych zgłoszeń została potwierdzona przez policję.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, dzięki któremu można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji. Mapa pomaga również wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Dzięki temu narzędziu mieszkańcy mogą łatwo i anonimowo zgłosić sytuacje w swoim otoczeniu, które uważają za niebezpieczne. Policja weryfikuje sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, podejmuje odpowiednie działania.
Od początku funkcjonowania KMZB (czyli od 15.09.2016 r.) mieszkańcy powiatu wyszkowskiego zgłosili 2000 zagrożeń. Prawie 60 procent z nich zostało potwierdzonych przez policję. Obywatele najczęściej zgłaszają zagrożenia, które są najbardziej uciążliwe w ich miejscu zamieszkania. Są to m.in.: przekraczanie dozwolonej prędkości – 728 tego typu zgłoszeń, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 436 zgłoszeń, nieprawidłowe parkowanie - 335, czy też niewłaściwa infrastruktura drogowa lub zła organizacja ruchu drogowego. Policjanci po potwierdzeniu zgłoszenia, realnie pomagają w rozwiązaniu problemu. Na przykład w sytuacji stwierdzenia złej organizacji ruchu, która zagraża bezpieczeństwu występują do zarządcy drogi o zmianę organizacji ruchu w tym miejscu.
Zachęcamy mieszkańców powiatu wyszkowskiego do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każdy ma możliwość osobistego wkładu w poprawę bezpieczeństwa. Obsługa KMZB jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na stronę internetową www.mazowiecka.policja.gov.pl i kliknąć w zamieszczony po prawej stronie baner KMZB. Po tym można już nanieść na mapę zagrożenie i w ten sposób poinformować Policję o niepokojących nas zjawiskach. W ciągu 5 dni zagrożenie zostanie zweryfikowane. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadadzą jej status „potwierdzone” i podejmą czynności zmierzające do wyeliminowania zagrożenia oraz zapobiegania stwierdzonym zagrożeniom.
Obecnie KMZB jest również dostępna jako aplikacja na telefon. Pobierając darmową aplikację Geoportal Mobile znajdziemy w niej zakładkę z dostępem do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu, posiadając smartfona i dostęp do internetu, Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa możemy mieć zawsze przy sobie. Dodatkowo, podczas nanoszenia zagrożenia na mapę mamy możliwość wprowadzania krótkiego opisu, a także dołączania zdjęć.
Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania interwencji, które potrzebują natychmiastowej reakcji funkcjonariuszy. W takich przypadkach należy kontaktować się bezpośrednio z dyżurnym policji pod numerami alarmowymi 997 i 112.