Aktualności

Odblaski ratują życie!

Data publikacji 26.11.2019

Jesień już na dobre zadomowiła się w naszym kraju. Dni stają się coraz krótsze, coraz częściej występuje mgła i opady atmosferyczne. Te czynniki znacząco wpływają na widoczność pieszych na drogach, a tym samym na ich bezpieczeństwo. Przepisy nakładają obowiązek używania elementów odblaskowych, gdy poruszamy się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym. Zbyt często dochodzi do tragedii z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, aby lekceważyć ten przepis. Pamiętaj! Będziesz widoczny — będziesz bezpieczny.

Problem ten jest szczególnie ważny w okresie jesienno- zimowym, kiedy dni są krótsze i szybciej zapada zmrok,a widoczność na drodze ograniczają opady deszczu i śniegu, wtedy piesi i rowerzyści są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo. Po zmierzchu osoby, które posiadają elementy odblaskowe, kierowca może zobaczyć już z odległości 150 metrów. Gdy pieszy lub rowerzysta nie ma odblasków, odległość ta zmniejsza się nawet 3-4 krotnie. To często nie daje szansy kierowcy na prawidłową reakcję i może skończyć się tragicznie.

Pamiętajmy:

1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ubrany jest w ciemną odzież i nie ma na sobie elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.

2. W ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże pieszego dopiero wtedy, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.

3. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.

4. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości około 150 metrów, czyli 5-10 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.

5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki ., spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.

Uwaga!

Prawo o ruchu drogowym stanowi, że osoba poruszająca się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązana używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków. 

Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie słabej widoczności.

 

 

st.sierż. Wioleta Szymanik

Powrót na górę strony