Aktualności

Idzie zima – porady dla kierowców i pieszych

Data publikacji 16.12.2019

Opady śniegu i przymrozek przypomniały, że zbliża się kalendarzowa zima. Oprócz zmiany opon i przygotowania auta do tej trudnej i wymagającej pory roku, należy również zmienić technikę i sposób jazdy. Również piesi w tym okresie powinni zachować szczególną ostrożność podczas wkraczania na jezdnię. Mazowieccy policjanci apelują do kierowców i pieszych o zachowanie czujności i rozwagę.

BĘDĄC PIESZYM PAMIĘTAJ:

Piesi wchodzący na jezdnię muszą przewidywać zachowanie pojazdów na śliskiej, lub oblodzonej czy zaśnieżonej jezdni. Nie zapominaj o tym, że droga zatrzymania pojazdu
w złych warunkach atmosferycznych ulega wydłużeniu i to o kilkanaście, czy kilkadziesiąt metrów. Zaskoczenie kierowcy przez roztargnionego pieszego bardzo łatwo może doprowadzić do niekontrolowanego poślizgu i tragedii na drodze.

Przy wcześnie zapadającym zmierzchu znacznie poprawisz swoją widoczność na drodze używając elementów odblaskowych montowanych na odzieży, torbach i plecakach.

Korzystając z elementów odblaskowych zwiększasz szanse na wcześniejsze dostrzeżenie przez kierowcę Twojej sylwetki na drodze.

Wszyscy poruszający się po poboczu lub jezdni muszą pamiętać, że dozwolone jest poruszanie się pieszych tylko po lewej stronie drogi, a jeżeli idziemy po jezdni musimy ustępować miejsca zbliżającym się pojazdom.

Prawdziwym wyzwaniem staje się w tym czasie podróżowanie samochodem.


KIEROWCO PAMIĘTAJ:

Zima to trudny okres dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, a także szczególny sprawdzian dla sprawności naszych samochodów.
1. Stosuj się do ograniczeń prędkości. Zbliżając się do skrzyżowań czy zakrętów hamuj
z wyczuciem i odpowiednio wcześniej, niż robiłeś to w okresie letnim. Pamiętaj
o zmianie opon na zimowe, musisz jednak wiedzieć, że nawet najlepsze opony zimowe nie zapewnią przyczepności w zimie na poziomie, do jakiego przyzwyczaiłeś się latem.
2. Zachowanie bezpiecznego odstępu nabiera w zimie zupełnie innego znaczenia niż
w pogodne letnie dni. Odległości zachowywane pomiędzy pojazdami w zimie muszą być co najmniej dwukrotnie większe niż latem.
3. Staraj się rozważnie reagować w przypadku wpadnięcia pojazdu w poślizg. Żeby wyprowadzić auto z poślizgu, trzeba właściwie kontrować kierownicą, a zahamować dopiero po wyprostowaniu toru jazdy. Najlepiej wychodzenie z niewielkich poślizgów przećwiczyć w bezpiecznym miejscu.
4. Jeśli planujesz dłuższą podróż, zadbaj o to, by odpowiednio wypocząć. Zmęczenie przy konieczności zachowania o wiele większej niż latem koncentracji może być przyczyną niewłaściwej reakcji.

5. W miejscach, gdzie można się tego spodziewać, uważaj na pieszych i rowerzystów.
Nie wyprzedzaj na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów i nie omijaj pojazdów które zatrzymały się w celu im bezpiecznego przejścia lub przejechania
na druga stronę drogi.
6. Zadbaj o właściwą czystość szyb. Niedopuszczalne jest pozostawianie jedynie małego odczyszczonego z zalegającego śniegu i szronu pola.
7. Przygotuj swoje auto do sezonu zimowego. Zadbaj o wymianę akumulatora, jeżeli miałeś już z nim jakieś kłopoty. Koniecznie wymień płyn do spryskiwaczy na zimowy.
W bagażniku przyda Ci się mała łopata, skrobaczka do szyb oraz zmiotka do śniegu. Przydadzą się też preparaty odmrażające szyby czy zamki. Jeśli często wyjeżdżamy poza miasto, warto zaopatrzyć się w łańcuchy śniegowe. Przed wyjazdem w dłuższą podróż
w zimowych warunkach pamiętajmy o zatankowaniu samochodu do pełna. Dodatkowo przyda się latarka i koc, a także ciepły napój w termosie i trwała żywność, np. batony, gorzka czekolada, itp.

Jeżeli warunki atmosferyczne są naprawdę trudne, a nic cię do jazdy nie zmusza, to nie ryzykuj. Najlepiej nie jeździć w trudnych warunkach!!!

PRZYPOMINAMY:

Kierowca oraz wszyscy pasażerowie samochodu osobowego mają obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa.

Pasy bezpieczeństwa na najskuteczniejsze zabezpieczenie podróżujących przed konsekwencjami wypadków drogowych !

Dzieci o wzroście nieprzekraczającym 150 cm, należy przewozić w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, zgodnym z wagą
i wzrostem dziecka oraz właściwymi warunkami technicznymi. Foteliki bezpieczeństwa dla dziecka należy instalować w samochodzie zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, wskazującymi w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane.

Dzieci o wzroście co najmniej 135 cm, można przewozić na tylnym siedzeniu pojazdu, przytrzymywane za pomocą pasów bezpieczeństwa - w przypadku kiedy ze względu
na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci, zgodnego z właściwymi warunkami technicznymi.

WRD KWP zs. w Radomiu

Powrót na górę strony