Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymane prawa jazdy i nietrzeźwi kierujący to efekt poniedziałkowej pracy grupy SPEED

Data publikacji 16.06.2020

Czterech nietrzeźwych kierujących. Cztery zatrzymane prawa jazdy i kierujący bez uprawnień. Pomimo nieustających apeli oraz tragicznych w skutkach zdarzeń, na naszych drogach nadal pojawiają się nieodpowiedzialni kierowcy, którzy muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami i zasadą ZERO TOLERANCJI.

Głównym celem policjantów ruchu drogowego jest minimalizowanie i zapobieganie zdarzeniom drogowym powstającym w związku z lekceważeniem podstawowych zasad obowiązujących w ruchu drogowym. Poniedziałek dla policjantów z ruchu drogowego był bardzo pracowity. Grupa SPEED wyeliminowała z dróg powiatu wyszkowskiego, aż 4 nietrzeźwych kierujących. Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na prędkość pojazdów, trzeźwość kierujących oraz bezpieczeństwo pasażerów.  Pierwszą nietrzeźwą kierującą, 40-letnią mieszkankę powiatu węgrowskiego, prowadzącą samochód mając w swoim organizmie blisko pół promila alkoholu mundurowi zatrzymali do kontroli drogowej tuż przed 7.00 w Wyszkowskie na ul. Kościuszki. Następny z kierowców „wpadł” w ręce drogówki o godzinie 17.25 w Wysychach. 36-letni mieszkaniec Dębinek kierował samochodem osobowym mając w swoim organizmie ponad pół promila. O 21.35 z niechlubnym wynikiem dołączył 48- letni wyszkowianin na ul. Leśnej w Wyszkowie. Przeprowadzone badanie przez policjantów ruchu drogowego wykazało, że kierowca volkswagena w swoim organizmie ma prawie 2 promile alkoholu. Wszystkim 3 kierowcom policjanci zatrzymali prawa jazdy. Ostatniego, czwartego nietrzeźwego kierowcą policjanci z drogówki zatrzymali do kontroli drogowej w Wyszkowie na ul. Białostockiej o godzinie 22.30. Alkomat wykazał w organizmie 36-letka ponad pół promila alkoholu. Okazało się również, że wyszkowianin nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami.

Wszyscy amatorzy jazdy na „podwójnym gazie” za swoje postępowanie odpowiedzą przed sądem. Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę pozbawienia wolności do lat 2. Oprócz tego sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju na okres do lat 10. Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek, w którym są zabici lub ranni, sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Oprócz powyższego, sąd orzeka również świadczenie pieniężne na rzecz instytucji lub organizacji społecznej zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych. Ponadto, w przypadku zawieszenia wykonania orzeczonej kary pozbawienia bądź ograniczenia wolności, istnieje również możliwość orzeczenia środka karnego przewidzianego w art. 44 § 2 k.k., tj. przepadku pojazdu jako narzędzia służącego do popełnienia przestępstwa. Prowadzący postępowanie mają również możliwość dokonać zabezpieczenia samochodu, którym porusza się sprawca, na poczet grożących mu majątkowych środków karnych art. 46§1 k.k., art. 47 § 3 k.k. i ewentualnie art. 44 § 2 k.k.

Jeśli natomiast stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 do 0,5 promila to jest to stan po spożyciu alkoholu. Kto w takim stanie kieruje pojazdem, popełnia wykroczenie zagrożone karę aresztu, grzywną do 5000 zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy. Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w miesiącach lub latach, na okres do 3 lat.

Na celowniku wyszkowskiej grupy SPEED znalazła się również wczoraj kierująca, która rażąco zbagatelizowała ograniczenie prędkości w obszarze zabudowanym. W konsekwencji straciła prawo jazdy na 3 miesiące i została ukarana mandatem, a na jej konto wpłynęło 10 punktów karnych. 32-letnia mieszkanka powiatu ostrołęckiego po godzinie 10.00 pędziła przez Białobłoto-Kobyla z prędkością 131 km/h, czyli  81 za szybko niż pozwalają na to przepisy.

Nieustannie apelujemy do kierujących o wyobraźnię, rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a przede wszystkim przestrzegamy przed brawurą na drodze i jazdą na "podwójnym gazie". To śmiertelne niebezpieczeństwo! Droga to nie tor wyścigowy. Czasu nie da się cofnąć.  Jedna nieodpowiedzialna decyzja może kosztować nas nawet śmiercią. Świadomie wciskając pedał gazu i przekraczając dozwoloną prędkość narażamy siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

 

podkom. Damian Wroczyński

Powrót na górę strony