Aktualności

Bezpieczne wakacje w powiecie wyszkowskim – apel policjantów!

Data publikacji 27.06.2020

Wakacje to czas wypoczynku, ale również wielu niebezpieczeństw z jakimi w tym okresie mogą zetknąć się dzieci oraz młodzież. Jak się ich ustrzec, jak przygotować się do podróży oraz jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą – przypominają mundurowi.

Przed nami czas letniego wypoczynku. By cieszyć się wakacjami warto zastosować się do kilku prostych rad. O podstawowych zasadach bezpieczeństwa.  Te wakacje  będą  inne od poprzednich z uwagi na pandemię koronawirusa. Musimy uważać, musimy być ostrożni i odpowiedzialni i oprócz stosowania się do ogólnych zasad bezpieczeństwa podczas podróży czy nad wodą, dodatkowo musimy stosować się do ograniczeń w zwiazku z COVID-19. W tym miejscu przypominamy, że obecnie pod warunkiem zachowania dwumetrowego odstępu od innych osób nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni. Maseczki są jednak nadal konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych m.in. w sklepach, autobusach czy tramwajach.

Zanim zaplanujemy wyjazd

Coraz częściej planując urlop korzystamy z ofert internetowych. Można wśród nich znaleźć atrakcyjne ośrodki, hotele i pensjonaty, ale zdarzają się również ogłoszenia, zamieszczone przez oszustów, którzy proponują nieistniejące miejsca noclegowe, wyłudzając pieniądze w ramach zaliczek. Zatem zanim przelejemy pieniądze za pobyt, warto zweryfikować, czy dany podmiot figuruje w bazie urzędu marszałkowskiego, urzędu gminy lub miasta. Poszukajmy obiektu na mapie internetowej, sprawdźmy jego stronę www i opinie osób, które odwiedziły obiekt. Bezwzględnie powinniśmy sprawdzać organizatorów i obiekty oferujące wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Można to zrobić w internetowej bazie prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej www.wypoczynek.men.gov.pl. Znajdują się w niej wszystkie informacje o obozach, koloniach i innych rodzajach wypoczynku. Również w serwisie bezpiecznyautobus.gov.pl wpisując numer rejestracyjny autokaru, który wiezie dzieci na wakacje, można otrzymać bezpłatną informację, czy pojazd ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Policjanci powiatu wyszkowskiego w okresie wakacji w sposób szczególny będą czuwać nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży podczas wyjazdów do miejsc letniego wypoczynku.  Dobrym zwyczajem stało się kontrolowanie przez Policję autokarów wiozących dzieci i młodzież. Organizatorzy wyjazdów powinni zgłosić potrzebę sprawdzenia autokaru telefoniczne do Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Wyszkowie. Jeśli rodzic czy organizator wyjazdu będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące stanu technicznego autokaru lub stan trzeźwości kierowcy będzie budził wątpliwości, należy swoje wątpliwości zgłosić policjantom.

Zachęcamy także do wstępnej weryfikacji autobusów wycieczkowych sprawdzając podstawowe informacje o danym pojeździe na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl  Może to zrobić każdy rodzic. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu.

Dzięki bezpłatnej usłudze MSWiA Bezpieczny Autobus sprawdzimy m.in. czy autobus:

• ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

• posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne,

• dane techniczne, takie jak dopuszczalna liczba miejsc czy masa pojazdu,

• komunikat czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Wszystkim tym, którzy na wakacje wybierają się w daleką podróż policjanci przypominają by, by zadbać o dobry stan techniczny pojazdu, dokładne zaplanować trasę podróży oraz konieczne postoje. Pamiętajmy by siadając za kierownicę być wypoczętym i trzeźwym.

Najważniejsze zasady: 

  • Bądźmy wypoczęci pamiętając, że zmęczenie jest naszym wrogiem i stanowi poważne zagrożenie. Nie jest prawdą, że jesteśmy w stanie nad nim zapanować. W trakcie wielogodzinnych podróży róbmy przerwy. Zadbajmy o odpowiednią temperaturę w samochodzie.
  • Ograniczmy do minimum rozmowy telefoniczne, gdyż wykonywane nawet przez zestawy głośnomówiące, dekoncentrują.
  • Sygnalizujmy swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu.
  • Prędkość dostosujmy do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego.
  • Coraz lepsze samochody, wyposażone w urządzenia wspomagające jazdę, nie zwalniają kierowcy z myślenia. Jak sama nazwa wskazuje, tylko wspomagają one jazdę. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo podczas podróży pojazdem spoczywa w zasadniczej mierze na kierowcy.

Bezpieczeństwo nad wodą

Warto pamiętać, że woda to żywioł - nie wybacza błędów. Dlatego niezmiernie ważne jest dbanie o bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów wodnych, rekreacji na wodzie czy najzwyklejszych kąpieli. Główne przyczyny tragicznych w skutkach zdarzeń na wodą to niezmiennie: brawura, brak wyobraźni, ostrożności i niestety także alkohol. W wielu wypadkach do tragicznego finału na szczęście nie doszło dzięki interwencji ratowników, policjantów a także postronnych osób.

Przy okazji przypominamy zasady bezpiecznej kąpieli:

1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.

3. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);

4. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;

5. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;

6. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.

7. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;

8. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;

9. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;

10. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze, żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;

Bezpieczne mieszkanie

Wyjazdy wakacyjne i pozostawienie na długi okres pustego mieszkania to dobra okazja dla włamywaczy. Przed wyjazdem na długi wypoczynek zadbajmy o to, by po powrocie, nie spotkała nas przykra niespodzianka. Zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolnostojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe, szczególnie na portalach społecznościowych.  Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Zaufanego sąsiada poprośmy o zwracanie uwagi na naszą posesje czy mieszkanie i alarmowanie nas w przypadku obecności podejrzanych osób.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży

Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki. Zainteresujmy się, z kim nasza pociecha spędza czas poza domem. Przydatną wiedzę o zagrożeniach dotyczących substancji psychoaktywnych można znaleźć na stronach internetowych: www.ore.edu.plwww.kbpn.gov.plwww.dopalaczeinfo.pl, oraz www.narkomania.org.pl. Dostępny jest również Ogólnopolski Antynarkotykowy Telefon Zaufania działający pod numerem 801 199 990, a także Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12. Monitorujmy na bieżąco aktywność naszych dzieci w Internecie. Nauczmy dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, a także uczulmy na zagrożenia związane z nawiązywaniem nowych znajomości on-line. Ostrzegajmy dzieci, by nie udostępniały w sieci swoich danych, zwłaszcza adresu i numeru telefonu. Jeżeli napotkamy w Internecie nielegalne materiały, powinniśmy zgłosić ten fakt na Policję lub do punktu kontaktowego ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie – Hotline’u – www.dyzurnet.pl, który współpracuje z Policją, a także z operatorami telekomunikacyjnymi i serwisami internetowymi w celu doprowadzenia do usunięcia szkodliwych treści z sieci. Porady związane z aktywnością dzieci i młodzieży w Internecie i wynikającymi z niej  problemami można uzyskać również pod bezpłatnym numerem telefonu 0 800 100 100.

Bezpieczeństwo podczas rolniczych prac polowych

Każdego lata podczas rolniczych prac polowych odnotowywane są wypadki, których ofiarami stają się dzieci i młodzież. Dlatego rodzice nie powinni zezwalać dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac, zwłaszcza przy użyciu maszyn rolniczych. Zadbajmy o to, by dzieci bawiły się w bezpiecznej odległości od niebezpiecznych sprzętów i narzędzi. Pamiętajmy, że nawet podczas obserwowania pracy rodziców lub przebywania w otoczeniu maszyn i zwierząt gospodarczych należy zachować szczególną ostrożność.

Kontrole obozowisk, kolonii oraz miejsc zorganizowanego, letniego wypoczyku

Przypominamy, że wyszkowscy policjanci dbają o bezpieczeństwo podczas wypoczynku dzieci i młodzieży. W tym celu stróże prawa sprawdzają obozy letnie i obozowiska harcerskie. Kontrole te koordynuje Wydział Prewencji KPP w Wyszkowie. Policjanci, wspólnie z przedstawicielami: Państwowej Straży Pożarnej, nadleśnictw, kuratorium oświaty, jak również powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych w trakcie trwania obozów sprawdzają, czy wypoczywające na nich dzieci i młodzież są bezpieczne. Podczas spotkań omawiane są m.in. zasady zachowania się nad wodą i terenach przywodnych, w tym zasady bezpiecznej kąpieli, uprawiania sportów wodnych, zasady bezpiecznego poruszania się w trakcie wycieczek górskich, czy też bezpiecznego palenia ognisk. Podczas każdej wizytacji policjanci sprawdzają łączność z organizatorami wypoczynku, infrastrukturę obiektów, drogi ewakuacyjne oraz miejsca grupowania się uczestników obozów w razie ewentualnego wystąpienia zagrożenia. Przekazują również dane teleadresowe najbliższej jednostki policji oraz wskazują możliwości wykorzystania aplikacji mobilnej „Moja Komenda”. Działania wpisują się w kampanię MSWiA "Kręci mnie bezpieczeństwo... w wakacje" i "...nad wodą". Mundurowi kontrole prowadzą z zachowaniem reżimu sanitarnego związanego z epidemią koronawirusa, a także zwracają uwagę, czy w miejscach tych są przestrzegane zasady bezpieczeństwa i higieny w celu zapobiegania szerzeniu się wirusa COVID-19. Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej pod adresem internetowym http://wypoczynek.men.gov.pl dostępna jest ogólnopolska baza zgłoszonego wypoczynku dzieci i młodzieży, w której można uzyskać informacje dotyczące organizatora i miejsca wypoczynku na terenie województwa śląskiego. 

 

podkom. Damian Wroczyński

 

Powrót na górę strony